Euro 2008: 12 czerwca Wiedeń był nasz

BeataR
BeataR
Nasi piłkarze zremisowali, ale kibice byli zdecydowanie lepsi od austriackich. W czwartek od samego rana po późną noc, Wiedniem rządzili świetnie bawiący się przybysze z Polski.

W czwartkowe przedpołudnie razem z Joasią postanowiliśmy zrelaksować się przed meczem krótkim wypadem do Schönbrunn, aby zwiedzić letnią rezydencję Habsburgów. Na miejscu spore zaskoczenie – po wielkim parku wokół pałacu co chwilę natrafialiśmy na ubranych na biało-czerwono rodaków. Tak też było tego dnia w całym Wiedniu. Niemal na każdej stacji metra można było usłyszeć okrzyki „Kto wygra mecz? Polska!”, a czasem nawet takie kwiatki jak „Nic się nie stało, że metro nam odjechało!”. W wagonach słychać było tylko polskie śpiewy. Austriaccy fani nawet gdy próbowali coś tam zanucić, błyskawicznie byli przekrzykiwani przez Polaków. Wszyscy prędzej czy później kierowali się w stronę stadionu Ernsta Happela, po drodze pozdrawiając napotykane grupy rodaków.

Już na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu ogromna biało-czerwona armia oblegała stadion, na którym miała się rozegrać bitwa o Wiedeń. Polscy kibice z Warszawy, Poznania, Malborka, Gliwic, Białegostoku, a nawet Brukseli - wszyscy bez wyjątku ubrani w narodowe barwy stworzyli piękne widowisko na trybunach. Nie wiem, czy naszych było więcej niż gospodarzy, ale na pewno byli głośniejsi, bardziej roześmiani i rozśpiewani. Dominująca przyśpiewka "Gramy u siebie, Polacy, gramy u siebie!" była w pełni uzasadniona.

Od momentu, gdy na murawie pojawiły się obie drużyny wszyscy wstali z miejsc i już do ostatniej minuty oglądali mecz na stojąco, wspólnie przeżywając wielkie emocje. Po pierwszych minutach słabych w wykonaniu podopiecznych Beenhakkera, odezwały się pierwsze krytyczne okrzyki „Co wy robicie? Polacy, co wy robicie?”. Później strzał Rogera i szaleństwo na trybunach. „Roger! Roger! Roger!” – co chwilę ryczały biało-czerwone trybuny. W tym momencie ostatecznie Brazylijczyk stał się Polakiem.

Druga połowa to fiesta polskich kibiców. Wspaniały, nieustający doping i przekonanie, że ta noc będzie ich. Od 85 minuty Polacy śpiewają już radośnie „Auf wiedersehen! Auf wiedersehen! Austria, Austria! Auf wiedersehen” i wtedy nadeszła 91 minuta gry. Gdy Howard Webb odgwizdał rzut karny dla gospodarzy, polskie sektory zamarły. Kibice pytali się wzajemnie „Za co?”, „Co ten sędzia wymyślił?”. Gdy padło wyrównanie, a po chwili mecz się skończył, bluzgom nie było końca. W stronę ochroniarzy stojących przy murawie poleciało nawet kilka nie zawsze pustych kubków po piwie.

- Sędzia ch.. i to jest cały komentarz do tego meczu – nie ukrywali po meczu kibice Maciej i Marcin z Warszawy.

- Mi się wydaje, że rzeczywiście był faul. Wielka szkoda, że przegraliśmy, bo w drugiej połowie byliśmy o wiele lepsi – ocenia Mariusz z Gdyni.

Kibice gospodarzy byli oczywiście wniebowzięci. Austriacy cieszyli się po meczu, jakby wywalczyli mistrzostwo Europy.

- Polska zagrała bardzo dobry mecz i przegrała pechowo, ale z przebiegu meczu to jednak my byliśmy lepsi – mówi Alex, a jego kolega Andreas zapewnia mnie, że w poniedziałek Austria pokona Niemców.

Polscy fani mimo złości na sędziego, nie zamierzali robić demolki. Ruszyli do centrum Wiednia, aby napić się piwa. Co rusz natykaliśmy się na kolejne grupki kibiców. - Jesteście z Poznania? O, pyrki! Chodźcie z nami na miasto! – zachęcali.

Niestety, nie mieliśmy na to czasu, gdyż o 2:30 odjeżdżał nasz autokar do Poznania. Nasza wielka przygoda pt. „MM Poznań na Euro 2008” skończyła się dość smutno, ale i tak bawiliśmy się super. Teraz zbieramy kasę na mundial w RPA za dwa lata.