Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Futurystycznym tunelem w przeszłość. Muzeum Ordynariatu Polowego już otwarte

Redakcja
Ekrany dotykowe, muzyka, futurystyczny, szklany tunel. W podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego powstało miejsce upamiętniające kapelanów wojskowych, którzy wyróżnili się w historii narodu na przestrzeni lat.

- To pierwsze tego typu miejsce w Polsce – podkreśliła na otwarciu Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent wyraziła nadzieję, że nowe muzeum odegra ważną rolę wśród istniejących już w stolicy obiektów muzealnych.

Prowadzący uroczystość otwarcia Maciej Orłoś odczytał słowa zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Tomasza Merty, generalnego konserwatora zabytków, który był jednym ze współtwórców muzeum. – Czas wojny i walki nie jest wyłączony z bożej obecności. Celem tego miejsca będzie wyjaśnianie, dlaczego kapelan towarzyszy żołnierzom – cytował.

Muzeum Etnograficzne zmieni się nie do poznania

Nowe muzeum Legii Warszawa otwarte dla fanów

Razem z Tomaszem Mertą nad koncepcją muzeum pracowali dwaj inni zmarli w katastrofie: biskup polowy wojska polskiego Tadeusz Płoski i Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

Piotr Żuchowski, który po śmierci Merty został wybrany na generalnego konserwatora zabytków tłumaczył, że nie da się pojąć zwycięstw pod Grunwaldem, obrony Jasnej Góry przed Szwedami, walk powstańczych i wojennych, jeśli w historię nie wpisze się Kościoła. – Rozpatrywanie polskiej historii bez udziału Kościoła jest niemożliwe. Tam, gdzie jest żołnierz, jest też ksiądz.

Futurystyczny tunel w przeszłość

W Muzeum Ordynariatu Polowego można zapoznać się z dziejami kapelanów wojskowych od początku ich działalności do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i prześladowań Kościoła w okresie reżimu komunistycznego. Do prezentacji historii wykorzystano w znacznej mierze multimedia. Zwiedzający mogą obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, przeczytać opisy na Ipadach czy zapoznać się z ekspozycją za pomocą paneli dotykowych. Atmosferę miejsca potęguje dźwięk towarzyszący zwiedzaniu, punktowe oświetlenie i futurystyczny szklany tunel, którym się spaceruje.

Wiele eksponatów pochodzi od darczyńców, m.in. rodziny bp. Tadeusza Płoskiego i abp. Sławoja Leszka Głódzia, pomysłodawcy powstania muzeum. W jednej z gablot znajduje się m.in. różaniec ks. Klemensa Augustyna Kordeckiego, dowódcy obrony klasztoru na Jasnej Górze w czasie potopu szwedzkiego, użyczony przez tamtejszy zakon.

Wśród zbiorów dominują ołtarze polowe, różańce wykonane przez żołnierzy, odznaczenia, ornaty, mundury i dokumenty. Do najcenniejszych eksponatów należą – oprócz wspomnianego różańca ks. Kordeckiego – mitra biskupa polowego Józefa Gawliny, mundur i ołtarz z kampanii wrześniowej w 1939 r. i łuk krymsko-tatarski zdobyty pod Wiedniem w 1683 r.

Jedną z sal muzealnych poświęcono kapelanom zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem. Można tu m.in. zobaczyć mszał biskupa Tadeusza Płoskiego, a także fragment Tupolewa.

Muzeum mieści się przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie

Godziny otwarcia:
pon. nieczynne
wtorek - niedziela od godz. 10.00 do 16.00

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto