Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra miejska w Ostrowcu - śladami wydarzeń z „Popiołu i diamentu”

redakcja
redakcja
Już podczas pierwszego spotkania uczestnicy gry mieli szukać wskazówek związanych z akcją opisaną w książce „Popiół i diament”.
Już podczas pierwszego spotkania uczestnicy gry mieli szukać wskazówek związanych z akcją opisaną w książce „Popiół i diament”. Anna Śledzińska
W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się gra miejska, oparta na książce „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego. Zdaniem reportażysty Krzysztofa Kąkolewskiego kanwą powieści były wydarzenia, które rozegrały się w Ostrowcu w 1945 roku.

      Plenerowy seans filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” w kinie letnim Miejskiego Centrum Kultury, był wprowadzeniem do rozpoczętej w sobotę gry miejskiej „Brylant na śmietniku”.   - Akcja książki „Popiół i diament” dzieje się w maju 1945 roku w Ostrowcu i choć autor unikał używania przymiotnika „Świętokrzyski”, to wybitny publicysta, reporter i historyk Krzysztof Kąkolewski w swojej książce „Diament odnaleziony w popiele” niemal bezsprzecznie wykazał, że jednak chodzi o nasze miasto- mówi Norbert Zięba z Miejskiego Centrum Kultury. KĄKOLEWSKI ZNALAZŁ ZWIĄZEK   Zdaniem Kąkolewskiego, mieszkający w Ostrowcu Świętokrzyskim w czasie okupacji, pochodzący z Torunia młody konspirator Stanisław Kosicki ps. „Bohun” i „Czarny” był pierwowzorem postaci Maćka Chełmickiego, zaś pochowany na ostrowieckim cmentarzu przy ulicy Denkowskiej komunistyczny działacz Jan Foremniak, to nie kto inny, jak zastrzelony przez byłego akowca towarzysz Szczuka z powieści Andrzejewskiego. Do tragicznego zdarzenia miało dojść 16 stycznia 1945 roku, w dniu wkroczenia do Ostrowca Świętokrzyskiego oddziałów Armii Czerwonej w budynku  przy ówczesnej ulicy Bałtowskiej, obecnie Wardyńskiego, gdzie Jan Foremniak usiłował dokonać rabunku.   Chętni, którzy w sobotę zgłosili się do udziału w grze miejskiej, mieli okazję obejrzeć nagrania spotkania z Krzysztofem Kąkolewskim z 1995 roku, w ostrowieckiej bibliotece. Autor książki „Diament odnaleziony w popiele”, opowiada w nim między innymi o swoich poszukiwaniach powiązań Ostrowca Świętokrzyskiego z wydarzeniami opisanymi w powieści i pokazanymi dziesięć lat później w filmie Andrzeja Wajdy.         MOŻNA SIĘ PRZYŁĄCZYĆ   Kilkanaście osób - uczestników gry miejskiej - zostało potem zaproszonych na spacer po obiektach dawnego browaru Saskich. Mieli tam szukać napisów, związanych z fabułą książki „Popiół i diament”.   Gra będzie trwała około miesiąca i obejmie wyłącznie te miejsca na terenie miasta, które pamiętają lata czterdzieste ubiegłego wieku. W odnalezieniu wskazówek i rozwiązywaniu zagadek ma pomóc zarówno znajomość książki, filmu Andrzeja Wajdy i spostrzeżeń Krzysztofa Kąkolewskiego.   Nowi gracze mogą przyłączyć się do zabawy w każdej chwili. Szczegółowe informacje będą podawane na stronie internetowej www.mck.ostrowiec.pl oraz na facebookowym profilu Miejskiego Centrum Kultury.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gra miejska w Ostrowcu - śladami wydarzeń z „Popiołu i diamentu” - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto