Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ulica Grzybowska czeka na zmiany. Dojdzie do nich jeśli zniknie kamienica, która zagrała w kultowej komedii Stanisława Barei

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
W sprawie kamienicy przy ul. Grzybowskiej 46 trwa postępowanie administracyjne, dotyczące tego czy budynek będzie chronionym zabytkiem. Cała ulica ma zostać przebudowana i właśnie ta nieruchomość wstrzymuje inwestycje. Czy słusznie? Zdania są podzielone. My dziś przypominamy bardziej współczesny epizod z jej historii - filmowy.

Warszawa Stanisława Barei

Stanisław Bareja uwielbiał warszawskie plenery. Wykorzystywał je kiedy była tylko taka możliwość. Często robił to ironicznie, w celu ośmieszenia różnych sytuacji albo kontekstu. Mało kto wie, że Bareja bardzo nie lubił Pałacu Kultury i Nauki. Darzył dość dużym sentymentem przedwojenną Warszawę, o czym świadczą chociażby nawiązania do Zamku Królewskiego i Placu Zamkowego. Za jedno z takich nawiązań można też uznać wykorzystanie kamienicy przy ul. Grzybowskiej 46 w filmie "Poszukiwany, poszukiwana".

Uważana przez niektórych za najlepszą spod ręki mistrza polskiej komedii, opowiada o pracowniku muzeum, któremu zaginął obraz z archiwum. Wskutek tego grozi mu więzienie. Postanawia się ukrywać, przebrany za kobietę i pod przybranym nazwiskiem podejmuje pracę gospodyni domowej. Bohater filmu, Stanisław Maria Rochowicz (w tej roli Wojciech Pokora) mieszka na poddaszu kamienicy w malutkim lokalu. Gdy zjawia się tam malarz, którego dzieło zaginęło, bohater ucieka na dach. Wówczas możemy zobaczyć kamienicę z zewnątrz już z istniejącymi blokami Osiedla za Żelazną Bramą. Macha z niej także później jego filmowa żona. Na jednym z naszych zdjęć widać przy oknie antenę satelitarną. To właśnie przy poddaszu, które mieli zamieszkiwać.

Ulica Grzybowska czeka na zmiany. Dojdzie do nich jeśli znik...

Kamienica na drodze do postępu?

Chwilę później Pokora wychodzi z kamienicy i widzimy jeszcze brukowaną ul. Grzybowską. Teraz po wielu latach ma zostać ucywilizowana. Brakuje tam szerokich i wygodnych chodników, dróg dla rowerów i zieleni. To wszystko jest zaplanowane, ale póki co inwestycje wstrzymuje wspomniana kamienica. Wobec niej trwa spór jeśli chodzi o aspekty historyczne. Aktywiści z "Kamień i co" pisali o niej w lipcu tak: - Z przedwojennych zabudowań pomiędzy dzisiejszą ul. Jana Pawła II a Żelazną, zachowała się tylko ta kamienica. Naszym zdaniem warto ją chronić.

W 2021 roku konserwator miał uznać miejską inwestycję za możliwą do realizacji, informowała z kolei rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Dodała, że w przypadku nieruchomości przy ul. Grzybowskiej 46 projekt przebudowy drogi jest zbieżny z założeniami planu miejscowego. Kamienica powstała na miejscu innej jeszcze XIX wieku. Budowa jednak się nie zakończyła z powodu wybuchu wojny stąd taki wygląd jej elewacji. Przetrwała jednak II wojnę światową i stoi do dzisiaj.

Kamienica przy ul. Grzybowskiej 46 w lipcu 2023
Krzysztof Jedynak

Jak będzie wyglądać ulica Grzybowska?

Potencjalna rozbiórka kamienicy umożliwi miastu realizację przebudowy ulicy. Jak ma się zmienić? Poniżej zaplanowane zmiany:

  • projektowana ulica pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Towarową i aleją Jana Pawła II przewidziana została jako dwujezdniowa jednopasowa ze środkową wyspą rozdzielającą przeciwne kierunki ruchu,
  • w obrębie skrzyżowań przewidziano wyznaczenie dodatkowych pasów ruchu do relacji skrętnych,
  • odcinek pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Karolkową i ul. Towarową przewidziany został jako dwujezdniowy jednopasowy, z dodatkowo wydzielonymi lewoskrętami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto