Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu – wystawa w Muzeum Nadwiślańskim

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza 29 lipca 2012 r. na wernisaż wystawy prac rysunkowych Henryka Dąbrowskiego (1927-2006). Pierwsza wystawa artysty została zorganizowana w Kamienicy Celejowskiej 50 lat temu i przyczyniła się do przekazania obiektu na cele muzealne.

29 lipca 2012 r. o godz. 12 w Kamienicy Celejowskiej odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej: Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu. Jest ona przypomnieniem i zarazem, pewnego rodzaju kontynuacją wystawy, która miała miejsce 50 lat temu w Kamienicy Celejowskiej. Bohaterami tamtej i obecnej są rysunki Henryka Dąbrowskiego, architekta, profesora na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Przypomniane zostaną prace prezentowane pół wieku temu oraz te, które powstawały przez kolejne dziesięciolecia, aż do śmierci artysty, w 2006 roku.
Wystawa prac Henryka Dąbrowskiego, w 1962, była pierwszą powojenną wystawą w Kamienicy Celejowskiej i odbyła się tuż przed powstaniem Muzeum, do którego Kamienica należy. Henryk Dąbrowski, wówczas adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uczeń znakomitego profesora Zygmunta Kamińskiego, twórcy tzw. warszawskiej szkoły rysunku architektonicznego, szczególnie upodobał sobie Kazimierz nad Wisłą. Był z tym miasteczkiem związany i rodzinnie, a od lat 70. także zawodowo (opracowanie projektowe zespołu kamienic przy ul. Senatorskiej 1/3 i 7 i ul. Klasztornej, odbudowa spichlerza "Pod Wianuszkami" czy adaptacja wnętrz kamienicy Górskich dla celów współczesnych).
Przestrzeń Kamienicy Celejowskiej, którą wcześniej artysta samodzielnie uporządkował, była znakomitym miejscem do prezentacji rysunków. Nie tylko ze względu na jej szczególny urok architektoniczny, ale także ze względu na tradycję wystawienniczą. Przecież tu, przed wojną, w latach 1932-34, odbywały się wystawy sztuki przygotowywane przez Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza. Wówczas wśród prezentowanych rysunków, w większości potraktowanych bardzo malarsko, obok prac z Wrocławia, Krakowa i Gdańska, pojawiły się liczne rysunki pokazujące Kazimierz Dolny, w tym kamienicę Celejowską, kamienicę Przybyłów czy widok na rynek.
Te same prace pojawią się na obecnej wystawie. Ale będzie to jedynie część całości, albowiem uzupełnią je późniejsze, które powstawały przez całe życie artysty. Rysunek był dla Dąbrowskiego niezmiernie ważny – rysunkiem bowiem "dokumentował" każdą swoją wyprawę. Obok widoków San Pietro in Montorio w Rzymie, Piazza Della Cisterna w San Gimigiano czy Starego Miasta w Perugii można oglądać widoki Warszawy, Tykocina czy Gdańska. Ale wyjątkowe są rysunki pokazujące Kazimierz Dolny, ponieważ dla artysty było to miejsce szczególne, najważniejsze.
Dorota Seweryn-Puchalska
Wystawa czynna w okresie od 29 lipca 2012 do 28 lutego 2013 r.
Wernisaż i wystawa zostały wpisane do programu artystycznego 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi: www.dwabrzegi.pl
>>> Więcej informacji:www.muzeumnadwislanskie.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskie 

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto