Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Impresje Kresowe" - Kresy i Dolne Łużyce

Redakcja
Nie ma Polski bez różnorodności etnicznej i religijnej, bez tej swojskiej mozaiki tradycji, znanej z kresowych miast i miasteczek.

Choć od ponad sześćdziesięciu lat Kresy Wschodnie i Południowe znajdują się poza granicami Polski, nie przestają odgrywać twórczej roli w kulturze i wspólnotowej tożsamości.
 Przez trzy dni miałem możliwość uczestniczenia w plenerze malarskim zorganizowanym przez:- Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Lubuski Oddział w Gorzowie Wlkp. Koło Terenowe

w Żarach- Kresowe Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach- oraz Diecezjalny Dom Rekolekcyjny i Pomocy Charytatywnej "W Duchu Świętym".Projekt był współfinansowany ze środków Senatu RP.
Zostałem tam zaproszony aby  dokumentować na zdjęciach przebieg pleneru. 
Cele Pleneru:- Popularyzacja tradycji kulturowej Polaków pochodzących z kresów wschodnich

i południowych oraz Bukowiny oraz zachęcenie do poznawania historii, tradycji i kultury przedwojennych południowo-wschodnich regionów Polski i Ziemi Bukowińskiej.- Pomoc polskim artystom na Kresach w pielęgnowaniu patriotyzmu i kultywowaniu edukacji kulturalnej- Integracja polskich środowisk artystycznych i twórczych - Nawiązanie kontaktów partnerskich między artystamiPlener miał zasięg międzynarodowy, udział wzięli artyści plastycy z Polski,

i Białorusi. Z wielką radością informuję, że uczestniczkami pleneru były moje koleżanki z sekcji plastycznej ZUTW: Ela Nalepa, Helenka Lebiecka, Basia Dzięcielewska i Renia Woźniak. Jak widać byłem otoczony szczególną opieką.
Projekt adresowany był do Polaków, grup etnicznych i mniejszości narodowych mieszkających w Polsce lub poza jej granicami, którzy w przeszłości lub nadal zamieszkują obszar przedwojennych kresów grup etnicznych lub Bukowiny związanych kulturowo z terenem dawnych kresów Polski i obszaru Bukowiny poprzez miejsce urodzenia, spędzone dzieciństwo, młodość, kulturę, tradycję i religię, związki rodzinne i sentymentalne.
Funkcję Komisarza Pleneru pełniła artystka Magdalena Łazar- Massier, a funkcję Koordynatora - Justyna Lichwiarz - Przewodnicząca Koła Terenowego "Wspólnota Polska".
Oprócz pracy twórczej, organizatorzy przewidzieli również wycieczki po okolicy. Miałem możliwość uczestniczenia w wycieczce do Klasztoru Augustianów i  Stalagu w Żaganiu.Udało mi się trafić na fantastyczną, wieczorną i nie tylko, pogodę oraz zrobić parę, moim zdaniem, ciekawych zdjęć.
Nawiązałem kontakt z miejscowymi fantastycznymi ludźmi i myślę, że nie będzie to nasze ostanie spotkanie. 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Impresje Kresowe" - Kresy i Dolne Łużyce - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto