Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie przejeść się w święta? Radzą internauci

gonzo19
gonzo19
Co roku problem się powtarza - jemy zbyt dużo podczas świąt Bożego Narodzenia. Efekt: bolący brzuch, a w skrajnych przypadkach wizyta u lekarza. Radzimy jak uniknąć przejedzenia.

Dobre sposoby na to jak nie przejeść się w święta mają internauci. Na portalach i forach poświęconych dietom roi się od porad i historii.

„(...) najlepszym sposobem jest jedzenie połowy tego, co na stole. Lepiej po trochu spróbować wszystkiego niż przejść się jednym, a do tego aktywność fizyczna, Aktywność fizyczna i jeszcze raz aktywność fizyczna, zamiast siedzieć w domu i po jedzeniu oglądać kolejny raz z rzędu ‘Kevina samego w domu' lepiej wybrac się na spacer do lasu.” – radzi na portalu fit.pl olik18.

Coach dodaje: „ja staram się wszystkiego spróbować co jest na stole ale w małych ilościach. poza tym jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się przytyć w dwa dni!! W razie czego można zrobić małą, oczyszczającą głodówkę po świętach.”

Internauci imają się różnych sposobów, aby nie przejeść się w święta. „Napewno będę starała się jeść wolno, i nalożyć sobie po trochu różnych potraw, myślałam też żeby posadzić się na wylocie stolu, tak aby wstawać do kuchni i pomagać wnosić potrawy. Bardzo mnie denerwuje nagabywanie członków rodziny żeby nałożyć sobie więcej” – podkreśla ivana.

Najważniejszy jest umiar

„(...) zamierzam w święta próbować wszystkiego, ale po troszeczku. Po kawałku z każdego z ciast i dużo owoców. a także wyjść na dłuższy spacer i odwiedzić rodzinkę, ale napewno nie będę siedzieć cały czas przed telewizorem” – pisze na portalu gotujmy.pl doreen7.

„zasada jest bardzo prosta ;) wystarczy jeść pół porcji, unikać bardzo tłustych potraw i masiastych ciast. To powinno wystarczyć. A picie dużej ilosci wody napewno da większe uczucie sytości i rzadziej będziemy sięgać po kolejne smakołyki” – radzi marta7783

Można też Wigilię spędzić... poza domem. „Stosuję zasadę ograniczonego zaufania na drodze do Wigilijnego stołu i przy nim. Dlatego kolejny rok z rzędu planujemy wycieczkę nad morze, spacer pomimo zmiennej pogody, zaś w termosie czekać będzie ciepła herbatka i dobre samopoczucie na pewno nas nie opuści.” – pisze ankoran.

Eksperci radzą: w święta ruszajmy się

Podlaski Sanepid przygotował w tym roku zestaw porad dla tych, którzy w święta chcą uniknąć przejedzenia.

„Pamiętajmy jedynie o dostosowaniu wielkości porcji do zapotrzebowania organizmu i możliwości zużycia energii dostarczonej z posiłkami. Bowiem podczas świątecznych dni spożywamy przeciętnie 5-6 tysięcy kalorii dziennie, a więc przynajmniej dwukrotnie więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (ok. 2,5 tysiąca kalorii). Zatem może zamiast czterech – wystarczą dwa pierogi z kapustą, a dwie porcje ryby niech zastąpi jedna” – pisze na swojej stronie Sanepid.

I dodaje: „Pamiętajmy również żeby wszystkie potrawy jeść powoli. Dopiero bowiem po około 20 minutach od rozpoczęcia posiłku mózg wysyła sygnał do żołądka, że jest najedzony. Możemy także zmniejszyć ilość kalorii zjadanych podczas świąt ograniczając lub całkiem rezygnując z pieczywa oraz takich dodatków jak frytki, ziemniaki, makarony, ryż i kasze. Zastąpmy je sałatkami, surówkami (wybierając te z jogurtem naturalnym lub oliwą z oliwek). Mięsa najlepiej wybierać pieczone, bez tłustych, ciężkich sosów, podobnie postępując z wędlinami i rybami”.

Eksperci Sanepidu podkreślają, że najważnieszy jest ruch. Najlepszym sposobem jest pójście na spacer. Opróch aktywności fiizycznej nasz organizm na takim spacerze się dotleni.

Ile jemy podczas świąt? Sprawdź przybliżoną kaloryczność Wigilii
(porcje po 100 gram)*

barszczyk z uszkami – 70 kcal
kapusta z grzybami – 80 kcal
kapusta z grochem – 200 kcal
karp smażony – 190 kcal
karp w szarym sosie - 135 kcal
ryba po grecku - 150 kcal
ryba gotowana – 140 kcal
śledzie w śmietanie– 100 kcal
śledzie w oleju – 300 kcal
carpaccio z łososia - 260 kcal
pierogi z kapustą i grzybami – 250 kcal
kutia - 250 kcal
sernik wiedeński – 480 kcal
sernik z rodzynkami – 330 kcal
makowiec - 400 kcal
szklanka kompotu – 200 kcal

Spróbowanie po jednej porcji każdej potrawy dostarczy łącznie 3565 kcal.

*Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku


Zobacz również:
Święta Bożego Narodzenia - serwis specjalny
Nietrafiony prezent na święta? Możesz zwrócić
Święta przed telewizorem: co warto obejrzeć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto