Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc osobom niepełnosprawnym podróżującym komunikacją miejską - podpowiada ZTM

Katarzyna Olszewska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Grzegorz Gałasiński/Polskapresse
Podróżując komunikacją miejską, widujemy osoby niepełnosprawne. Często chcielibyśmy im pomóc, ale nie wiemy jak.

Zarząd Transportu Miejskiego i sami zainteresowani podpowiadają więc, na jaka pomoc liczą.

Przede wszystkim, podróżując komunikacją, zwracajmy uwagę na niepełnosprawnych współpasażerów.

Osoby niepełnosprawne natrafiają bowiem na przeszkody nie tylko architektoniczne, ale również bariery w kontaktach międzyludzkich.

Zlikwidowanie tych pierwszych wymaga niekiedy czasu i nakładów finansowych, te drugie możemy zniwelować szybko i bez wysiłku, wyciągając - dosłownie i w przenośni - pomocną dłoń.

Niepełnosprawni apelują o to, by pytać, jakie wsparcie jest im potrzebne. Powinno być dostosowane do konkretnego rodzaju niepełnosprawności.

Wierzą także, że pomoc będzie wynikać ze zwykłej ludzkiej wrażliwości i grzeczności.

O tym, jak pomagać, mówią sami niepełnosprawni.

- Osobiście nie przepadam za tym, aby mi ustępowano miejsca. Bardzo słabo słyszę i bardzo słabo widzę, ale generalnie nie przeszkadza mi to w staniu w środku transportu. Istotne jest jednak, abym znalazł się w pobliżu uchwytu, którego mógłbym się trzymać, i żebym nie musiał stać w pobliżu drzwi - tłumaczy głuchoniewidomy pan Grzegorz.

- Kluczową sprawą jest szybkie dogadanie się, gdy chcę dowiedzieć się, jaki numer autobusu lub tramwaju podjeżdża na przystanek. Jest mi potrzebny czas na komunikację, dlatego inni oczekujący mogą podpowiedzieć nie tylko, jaka linia zatrzymała się na przystanku, ale także np., jaka oczekuje przed nim na światłach. Za bardzo ważne uważam uczulenie prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej, aby zwracali większą uwagę na pasażerów i aby zauważali tych, którzy mają specjalne potrzeby wynikające z niepełnosprawności - dodaje pan Grzegorz.

O tym, jak ułatwić podróż osobom niepełnosprawnym, mówi też Marek Sołtys, znany warszawiakom jako "Szalony Wózkowicz".

- Osoby, które z życzliwością chcą nam pomóc, powinny spytać, zanim podejmą samodzielne akcje. Poruszam się na wózku akumulatorowym - zdarza się, że ktoś chwyta mnie za rączkę z tyłu i próbuje wepchnąć lub wyciągnąć z windy w metrze czy na rampie w autobusie. Zwykle to utrudnia.

Wiem też od osób poruszających się na wózkach ręcznych, że ludzie często zaczynają ciągnąć wózek i, zamiast pomóc, powodują akcję siłowania się. Prośba zatem: "Spytaj, zanim zaczniesz pomagać" - mówi Marek Sołtys.

- Wózkiem trudniej się manewruje, ponieważ nie jeździ w bok tylko musi mieć miejsce na skręcenie czy inne manewry. Dlatego należy przepuścić osobę na wózku jako pierwszą - i tak będziecie musieli się przesunąć, gdy będę zajmował swoje miejsce w autobusie czy tramwaju.

Powinno się także przepuścić wózek przed rowerem - łatwiej jest przejść z rowerem do innych drzwi pojazdu, niż nam na wózku szukać wolnego wejścia - dodaje "Szalony Wózkowicz".

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak pomóc osobom niepełnosprawnym podróżującym komunikacją miejską - podpowiada ZTM - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto