Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Józef Prusinowski

Redakcja
Józef Prusinowski
Józef Prusinowski Karol Szmagalski
W 2012 roku Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa obchodzi 50 lecie swego powstania. Jednym z jego współzałożycieli i aktywnym członkiem Zespołu Folklorystycznego „Kujawy” był Józef Prusinowski.

Józef Prusinowski ( 1912-1998) to także gawędziarz i poeta ludowy. Warto choć w kilku słowach przypomnieć jego sylwetkę.
Urodził się 25 stycznia 1912 roku w Radziejowie jako syn Jana i Teresy z Biernackich. Tu w jego ukochanym mieście rodzinnym ukończył 7 oddziałów szkoły powszechnej. Bardzo wcześnie rozpoczął pracę. Praktycznie od 15 roku życia rozpoczął pracę w Magistracie Miasta Radziejowa na stanowisku referenta rejestrującego bezrobotnych ( 1.VII.1927-16.IX.39). W okresie 15.III.1935 do 16.IX.1936 odbywa służbę w pobliskim Inowrocławiu w 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej . Służbę wojskową w tym pułku kończy w stopniu kaprala. W czasie II Wojny Światowej po mobilizacji we wrześniu 1939 roku do 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej uczestniczy w obronie Warszawy jako dowódca drużyny i pisarz kompani. Pełni także funkcję szefa kompani marszowej. Między Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim dostaje się do niewoli niemieckiego okupanta. Ucieka jednak z transportu i wraca do rodzinnego Radziejowa.
W czasie okupacji pracował jako pomocnik w niemieckim sklepie spożywczym. Jest niezwykle aktywny i odważny. Mimo zagrożenia ze strony okupanta niemieckiego podejmuje się tajnego nauczania dzieci polskich i żydowskich.( 1.XI.1939-30.XII.1940 ). W przededniu zakończenia II Wojny Światowej zostaje ponownie zmobilizowany do 12 DP gdzie pełni funkcję pisarza sztabowego. Kolejnym etapem jest Stargard Szczeciński a następnie Szczecin. 1 listopada 1946 roku zostaje zdemobilizowany. Za zasługi otrzymuje brązowy krzyż zasługi.
Po zakończeniu wojny i powrocie do Radziejowa pracuje w różnych zakładach wykonując różne zawody. Myślę, że warto je wymienić. Od 11 stycznia 1947 do 11 sierpnia 1949 był sekretarzem Sekcji Związków Zawodowych Przemysłu Spożywczego w Radziejowie, w latach 1950-1952 księgowym technicznym w PGR Przemystka0Broniewo,1952-1955 był zlewniarzem i instruktorem mleczarskim na zlewni Radziej1956-1958 był zastępcą kierownika USC w Radziejowie, kolejne trzy lata to praca w funduszu interwencyjnym radziejowskiego Prezydium, 1962-1965 pracował w wydziale finansowym Prezydium PRN w Radziejowie, 1967-1977 przepracował w GS „SCh" w Piotrkowie Kujawskim i. W 1977 roku przeszedł na emeryturę.
Był aktywnym społecznikiem i działaczem. Organizowała prace ZBOWID, współtworzył Towarzystwo Miłośników Kujaw, Zespół Folklorystyczny „Kujawy" będąc aktywnym jego uczestnikiem. Na emeryturze nadal aktywnie działa społecznie. Bierze czynny udział we wszystkich niemal imprezach okolicznościowych związanych z Radziejowem, W 1991 roku otrzymał pierwszą nagrodę za utwór „ O początkach miasta Radziejowa" w ramach I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego.
Był znany mieszkańcom Radziejowa jako gawędziarz, poeta ludowy a także żywa kronika tego miasta. Te wszystkie wydarzenia zapisywał wierszem. Powstały ich setki. Warto będzie do nich wrócić. Zmarł 30 lipca 1998 roku. Spoczywa na Radziejowskim cmentarzu. Za zasługi uhonorowany ?Zasłużony dla Miasta Radziejowa".
KS.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto