MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

KALISZ - Szpitalne brudy zostały w śledztwie wyprane

Andrzej Kurzyński
W kaliskim szpitalu codziennie do prania trafiają kilogramy pościeli i bielizny
W kaliskim szpitalu codziennie do prania trafiają kilogramy pościeli i bielizny Andrzej Kurzyński
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu nie przepłacał za pranie szpitalnej bielizny i pościeli – wynika z zakończonego przez prokuraturę śledztwa.

Sprawa została ostatecznie umorzona. Wcześniej jednak przez kilka miesięcy badano szczegóły kontraktu zawartego przez lecznicę z legnicką firmą świadczącą usługi pralnicze. Został on podpisany przez poprzednią dyrekcję szpitala w listopadzie 2004 roku na siedem lat i będzie obowiązywał jeszcze do końca listopada 2011 roku. Wszystko odbyło się za aprobatą Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, któremu podlega kaliska placówka.

Według Najwyższej Izby Kontroli, która badała szczegóły zawarcia umowy, szpital w tym czasie miałby stracić ponad milion złotych. Dlatego NIK powiadomiła o wszystkim Prokuraturę Rejonową w Kaliszu. Kontrolerzy twierdzili, że umowa jest niekorzystna dla szpitala, bowiem ustalona stawka za wypranie jednego kilograma szpitalnej pościeli czy bielizny jest znacznie wyższa niż obowiązujące na rynku. Kontrolerzy porównali bowiem koszty prania w szpitalu przy ul. Poznańskiej i Toruńskiej.

Okazało się, że średni koszt wyprania kilograma asortymentu przy ul. Poznańskiej w latach 2005–2008 był o około 2 złotych wyższy niż w szpitalu przy ul. Toruńskiej, gdzie w kosztach prania ujęto także koszty leasingu bielizny. Wysoką stawkę prania uzasadniano wkalkulowanymi kosztami inwestycji w wysokości 600 tys. złotych, które zgodnie z umową ma ponieść firma pralnicza, choć tymczasem przy zastosowaniu stawek ustalonych dla szpitala przy ul. Toruńskiej, koszty prania w tym czasie byłyby o 1,7 mln zł mniejsze.

Niekorzystna dla szpitala miała być też sama konstrukcja umowy, która nie przewidywała możliwości jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Podjęte na polecenie NIK próby renegocjacji warunków umowy lub jej rozwiązania za porozumieniem stron nic nie dały.
Problem rozstrzygnęła jednak prokuratura.

– Z dokonanych w trakcie śledztwa ustaleń wynika, że w związku z realizacją powyższej umowy wskazana firma z Legnicy dokonywała wiele świadczeń na rzecz szpitala. Wiązały się one choćby z modernizacją pralni, ponoszeniem kosztów dzierżawy jej pomieszczeń, zakupem mediów, m.in. pary technologicznej od szpitala i zatrudnieniem pracowników szpitala – wyjaśnia Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Prokuratura doszła do wniosku, że rzeczywiste koszty prania były więc niższe niż wynikałoby to bezpośrednio z umowy i były porównywalne z kosztami ponoszonymi przez inne placówki służby zdrowia.

– W tej sytuacji Prokuratura Rejonowa w Kaliszu uznała, iż nie doszło do powstania szkody majątkowej, a śledztwo zostało umorzone – dodaje Janusz Walczak.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto