Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartony Grzegorza Szumowskiego

Redakcja
fot. Anna Nabel-Myszkiewicz
fot. Anna Nabel-Myszkiewicz Igor Myszkiewicz
Do 22 sierpnia, W Muzeum Ziemi Lubuskiej, można zwiedzać wystawę rysunku satyrycznego Grzegorza Szumowskiego - KARTONY.

Grzegorz Szumowski to jedna z czołowych postaci polskiej satyry, laureat licznych nagród i  wyróżnień, doceniony zarówno na arenie krajowej jak i zagranicznej.
Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej pokazuje dwa ważne nurty twórczości Szumowskiego. Jednym z nich jest karykatura, prezentująca widziane w krzywym zwierciadle portrety znanych osobistości ze świata polityki, muzyki,filmu, sportu... Znajdziemy tu między innymi wizerunki Romana Polańskiego, Billa Clintona, Toma Jonesa, Jacka Nicholsona, Rowana Atkinsona czy Dariusza Michalczewskiego.
Drugi nurt to satyra ogólnospołeczna poruszająca szeroką paletę zagadnień – od wielkiej polityki po opis obyczajów i przywar natury ludzkiej. Wiele z prezentowanych tu prac zostało nagrodzonych w krajowych i międzynarodowych konkursach. Na wystawę składa się ok. 50 rysunków.
Tym co wyróżnia twórczość Grzegorza Szumowskiego jest przede wszystkim mistrzowskie opanowanie warsztatu. Jego rysunki są niezwykle rzetelne, można tu mówić nawet o technicznej wirtuozerii Artysty. Przy czym nie jest to pusty, formalny popis. Wizualna doskonałość jest nośnikiem anegdoty,którą nierzadko odczytać można na kilku poziomach.
Tak jak odczytuje się dobry żart.
Współorganizatorami wystawy (obok Muzeum Ziemi Lubuskiej) są Lubuskie stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut i Galeria Twórców Galera.
O Artyście:Grzegorz Szumowski urodził się w 1946 roku w Ożarowie Mazowieckim. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, karykaturą portretową oraz ilustracją. Jako rysownik debiutował w roku 1972 na łamach tygodnika"Przekrój".W latach 1972-2007 współpracował z wieloma krajowymi i zagranicznymi tytułami prasowymi takimi jak, m.in.: "Karuzela" (1972-79), "Szpilki" (1989-95), "Pan" (1989-92),"Polityka" (1989), "Nebelspalter" (Szwajcaria, 1990-93),"Antena" (1994-99), "AWS" (1998), "Wiedza i życie"(1998), "Sukces" (2002) oraz z telewizją. Projektował lalki do satyrycznych programów Marcina Wolskiego, Jerzego Kryszaka i AndrzejaZaorskiego: "Szopka noworoczna i całoroczna" (1991-98),"Mielenium" (1994), "Akropoland" (1996-98). Jest autorem okładek do książek, ilustracji dla dzieci i podręczników (elementarz Wesoła szkoła). Wykonał wiele portretów satyrycznych, które znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w galeriach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie uczestniczył w ogólnopolskich wystawach rysunku satyrycznego oraz przeglądach satyry polskiej za granicą (m.in.: Budapeszt, Hannower, Londyn, Münster, Nowy Jork).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto