Kenijczyk i Ukrainka wygrywają Maraton Warszawski 2011. Zdjęcia uczestników

Karolina Eljaszak
Kenijczyk John Sammy Kibet nie tylko był pierwszy na mecie ...
Kenijczyk John Sammy Kibet nie tylko był pierwszy na mecie ... Karolina Eljaszak
Kenijczyk John Sammy Kibet nie tylko był pierwszy na mecie niedzielnego maratonu, ale zrobił to najszybciej w historii biegu!

Maraton Warszawski 2011 - zdjęcia biegaczy »
Maraton Warszawski 2011 - Spartanie! »
Maraton Warszawski 2010 - wyniki, zdjęcia »

O godzinie 8:41:33 do wyścigu wystartowała czołówka pań. Niewątpliwymi faworytkami były Etiopka Tadelech Birra, która tryumfowała w 2008 roku, Kenijki Chelimo i Jepyator, Ukrainka Svitlana Stanko oraz Olga Kalendarova-Ochal startująca w barwach Polski.

I to właśnie Svitlana Stanko była pierwsza na mecie. Ponad 42 kilometry pokonała w 2:31.28. Za nią na mecie zameldowały się kolejno: Rael Jepyator z czasem 2 godziny 34 minuty 23 sekund oraz posiadająca od kilku dni polskie obywatelstwo Olga Kalendarova-Ochal, która biegła o 6 minut dłużej niż zwyciężczyni.

Punktualnie o 9:00 wystartowała reszta zawodników, wśród których znaleźli się faworyci do zwycięstwa w kategorii mężczyzn: Ugandyjczyk Simon Rugut, Kenijczycy Jebichi Yator i Edwin Kipchom oraz Polacy Adam Chabowski, Błażej Brzeziński, Michał Kaczmarek i Artur Kozłowski.

Wygrał jednak Kenijczyk John Sammy Kibet, który ustanowił nowy rekord Maratonu Warszawskiego. Trasę pokonał w 2 godz. 8 min. i 17 sekund.Na podium stanął także: Mussau Mwanzia z czasem 2 godziny 13 minut 22 sekund oraz Mohammed Temam (2 godziny 13 minut 41 sekund).

Bieg Olimpijski - wyniki

Pierwszy w biegu na dystansie 8 km był Daniel Formela, który pokonał trasę
w 28 minut 19 sekund. Za nim na podium uplasowali się: Grzegorz Kruszyński z czasem 28 minut 21 sekund oraz Ireneusz Wesołowski (29 minut 01 sekund).

Wśród kobiet triumfowała Marie-Helene Massard, która pokonała trasę w czasie
30 minut 45 sekund. Za nią na mecie zameldowały się kolejno: Katarzyna Dziwosz z czasem 30 minut 57 sekund oraz Maria Maj-Roksz (32 minut 11 sekund).

Maraton Warszawski 2011

Jak co roku Maraton Warszawski bije rekordy frekwencji. Tym razem do udziału w imprezie zgłosiło się ponad 4000 zawodników i zawodniczek z całego świata. Trasa maratonu biegła od Placu na Rozdrożu ulicami Belwederską i Sobieskiego na Ursynów i z powrotem przez Wilanów i Czerniaków do Agrykoli, gdzie na ulicy Myśliwieckiej znajdowała się meta zawodów.

Uczestnicy mieli do pokonania królewski dystans 42,195 km. Tegoroczna edycja nazwana została Memoriałem Piotra Nurowskiego, na cześć zmarłego tragicznie pod Smoleńskiem prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Piękna pogoda skłoniła warszawiaków do aktywnego kibicowania zawodnikom. Wzdłuż całej trasy biegu gromadzili się mieszkańcy stolicy pozdrawiający i dopingujący biegaczy do jeszcze większego wysiłku.