Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim na co dzień są rekonstruktorzy historyczni? Odpowiedzi was zaskoczą! [WIDEO]

Sandra Gozdur
Rekonstruktorzy historyczni - czyli "żywa" lekcja historii
Rekonstruktorzy historyczni - czyli "żywa" lekcja historii Maksym Boldashev
Przedstawianie historii na żywo staję się coraz popularniejszym sposobem promowania przeszłości. Rekonstruktorzy historyczni starają się jak najlepiej odwzorować wydarzenia z dawnych lat, dbając o każde detale. Kim oni są i dlaczego to robią?

Rekonstruktorzy historyczni to ludzie, którzy interesują się historią od młodzieńczych lat. Zazwyczaj zaczyna się to od składania lub sklejania modeli samochodów i samolotów, a następnie od zbierania różnorodnych elementów umundurowania. Niektórych inspirują rodzice, którzy wcześniej bawili się w rekonstruktorów.

Zobacz, co powiedzieli nam o swojej pasji:

Zwykli ludzie
Na co dzień każdy z rekonstruktorów jest zwykłym człowiekiem. Grupa rekonstrukcyjno-filmowa GRF BEMOWO składa się m.in. z przedsiębiorców, jubilerów, złotników, urzędników państwowych, a także studentów, ponieważ dolna granica wieku to 18-19 lat. Zabawa w odtwarzanie postaci, wydarzeń z przeszłości, jest dla nich formą spędzania wolnego czasu. To także okazja, aby spotkać się ze znajomymi i oderwać na chwilę od codzienności.

“Żywa” lekcja historii
Dla rekonstruktorów historycznych jest to nie tylko dobra zabawa, ale również ciekawy sposób na edukowanie innych. - Próbujemy zainteresować młodzież i ludzi dorosłych tą historią naszej wojskowości, naszej państwowości, ponieważ uważamy, że jest to bardzo wartościowa rzecz. Naród bez tradycji, bez historii, bez pamięci szybko się zatraca. My chcemy tę piękną tradycję i historię polskiego oręża pokazać. Jest chyba takie zapotrzebowanie, bo ludzie, szczególnie dzieci chcą to zobaczyć - opowiada Jacek Bachulski z Grupy rekonstrukcyjno-filmowej GRF BEMOWO. Rekonstruktorzy często robię pokazy “żywej” lekcji historii w różnych miastach, kościołach czy organizują pikniki.

Mundury
- Jesteśmy w stanie zrobić postacie żołnierzy polskich, wrześniowych, powojenny, niemieckich, rosyjskich, radzieckich… - dodaje Jacek. Podczas trwania pikniku historycznego na placu Zamkowym z okazji obchodów Święta Niepodległości 2017 przybyli podziwiali rekonstruktorów z Bemowa przebranych w mundury oficerów Wojska Polskiego z 1939 roku, Polskich Sił Zbrojnych, Powstańców Warszawskich czy sanitariuszów z Ludowego Wojska Polskiego.

Mimo, iż coraz łatwiej jest zdobyć różnorodne elementy mundurów, ponieważ pojawiają się aukcje internetowe oraz specjalne sklepy stacjonarne, to i tak nadal koszt skompletowania całego zestawu jest bardzo wysoki - wynosi średnio 6-7 tysięcy.

Czytaj też: Bieg Niepodległości 2017 Warszawa. Biegłeś? Szukaj się w galerii zdjęć! [ZDJĘCIA wszystkie galerie]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto