Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiece hormony

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Hormony kobiece mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety – dowiedz się, jaki.

Hormony mają istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – jedne odpowiadają za wzrost, inne za dojrzewanie płciowe, przemianę materii lub płodność. O ważnej roli hormonów w ciele kobiety świadczą następstwa zaburzeń hormonalnych, takie jak problemy z miesiączką, cykle bezowulacyjne oraz trudności z zajściem w ciążę. Co jeszcze warto wiedzieć o kobiecych hormonach?

Hormony a cykl menstruacyjny

Zdrowie i płodność kobiety w dużej mierze zależą od równowagi hormonalnej, ponieważ hormony uczestniczą w procesach warunkujących właściwy przebieg cyklu owulacyjnego. Estrogen pobudza rozrost endometrium, czyli błony śluzowej macicy, hormon folikulotropowy przyczynia się do rozwoju pęcherzyków Graafa (w nich przebiega proces dojrzewania komórek jajowych), a progesteron oddziałuje na macicę, przygotowując ją do implantacji zarodka. Jeśli poziom zaledwie jednego z tych hormonów jest zbyt niski, etap cyklu menstruacyjnego kontrolowany przez dany hormon może ulec zaburzeniu. Do problemów z cyklem może dojść również wtedy, gdy miał miejsce niedobór hormonów pobudzających produkcję estrogenu, progesteronu lub hormonu folikulotropowego.

W jaki sposób zaburzenia hormonalne oddziałują na przebieg cyklu menstruacyjnego i zdolność kobiety do zajścia w ciążę?
• Zbyt niski poziom progesteronu powoduje skrócenie fazy lutealnej, czyli etapu cyklu następującego po owulacji. Gdy faza lutealna jest krótsza niż dwanaście dni, kobieta ma problem z utrzymaniem ciąży.
• Wysokie stężenie prolaktyny we krwi (hiperprolaktynemia) może spowodować zatrzymanie owulacji i obniżenie wydzielania progesteronu.
• Nadmiernie wysoka produkcja androgenów i testosteronu, czyli męskich hormonów, to jeden z objawów zespołu policystycznych jajników. Stan ten przyczynia się do wzrostu stężenia hormonu luteinizującego oraz obniżenia poziomu hormonu folikulotropowego, a co za tym idzie – do zahamowania procesu dojrzewania pęcherzyków Graafa i rozwoju torbieli na jajnikach, które dodatkowo zmniejszają szanse na zajście w ciążę oraz donoszenie jej do wyznaczonego terminu porodu.
• Hormony tarczycy mają wpływ na procesy przemiany materii, ale nie pozostają bez wpływu również na cykl menstruacyjny kobiety. Gdy dochodzi do obniżenia lub zwiększenia stężenia tych hormonów, kobieta może doświadczać problemów z miesiączką i płodnością.

Hormony kobiece a zdrowie

Mechanizmy cyklu owulacyjnego kobiety są złożone, a nawet niewielkie zaburzenia hormonalne mogą mieć poważne następstwa. Z tego właśnie powodu znajomość podstaw funkcjonowania organizmu jest na wagę złota – kobiety, które obserwują swoje ciało i monitorują przebieg cyklu, szybciej reagują na wszelkie nieprawidłowości. Tym samym zwiększają swoje szanse na szybkie wykrycie chorób i stanów, które oprócz zaburzeń cyklu mogą powodować problemy z płodnością. Mają również możliwość wczesnego wdrożenia odpowiedniego schematu leczenia i odzyskania równowagi hormonalnej, prawidłowo przebiegającego cyklu owulacyjnego oraz płodności.

Wiele kobiet świadomie, za zaleceniem lekarza, decyduje się na przyjmowanie leków hormonalnych. Powody tej decyzji są różne, od chęci uzyskania skutecznej ochrony antykoncepcyjnej, poprzez potrzebę złagodzenia objawów zespołu policystycznych jajników, po konieczność przeciwdziałania uciążliwym symptomom menopauzy. Preparaty hormonalne nie są pozbawione ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, ale gdy zostały dobrane prawidłowo, a kobieta przyjmuje je właściwie, korzyści z kuracji hormonalnej wyraźnie przewyższają jej ewentualne minusy.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto