Koleją nad Zegrze

Materiał informacyjny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Po niemal 30 latach przerwy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywróciły połączenie kolejowe z Wieliszewa do Zegrza. Dzięki temu po linii kursują już pociągi, które zapewniają wygodny transport do pracy i szkół okolicznym mieszkańcom. Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

 

 

Dostępność kolei w regionie

Od 11 czerwca 2023 r. podróżni korzystają z pociągów na trasie z Wieliszewa do Zegrza Południowego. Jest to ogromna korzyść dla mieszkańców powiatu legionowskiego, którzy zyskali wygodny dojazd do pracy i szkół. Na trasie z Wieliszewa do Zegrza, w okolicy skrzyżowania z drogą wojewódzką 631, wybudowano nowy przystanek - Wieliszew Centrum. Na stacji Zegrze Południowe powstały dwa perony. Nowy przystanek i zmodernizowana stacja zostały wyposażone w ławki i wiaty. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się, wybudowane zostały ścieżki naprowadzające i pochylnie. Zamontowano również tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.

Stacja Zegrze Południowe, fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Zwiększenie bezpieczeństwa na przejeździe

Przebudowa przejazdu kolejowo-drogowego na drodze wojewódzkiej 631 znacznie zwiększyła bezpieczeństwo. Wyposażony został w sygnalizatory i rogatki. W ramach modernizacji ułożono nowe tory oraz zamontowano sieć trakcyjną i system sterowania ruchem kolejowym. Dzięki inwestycji pociągi pasażerskie jeżdżą z prędkością 80 km/h. Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmuje około 4 minuty.

Nowe możliwości podróży pociągiem

Prace na linii kolejowej nr 28 przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności regionu. Inwestycja zapewniła lepszy dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego. Dodatkową korzyścią dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej jest bezpośrednie połączenie z Zalewem Zegrzyńskim.

Linia kolejowa z ponad wiekową tradycją

Historia linii kolejowej nr 28 Wieliszew-Zegrze sięga XIX wieku. Już od 1897 roku istniał transport kolejowy między tymi miejscowościami. Pierwotnie pociągi jeździły po linii wąskotorowej, później dostosowano rozstaw szyn do normalnej szerokości. Elektryfikacja nastąpiła w 1972 roku, a spalinowe pociągi zastąpiono składami zasilanymi prądem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto