Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Chóru Ziemi Lubartowskiej w Czemiernikach

redakcja
redakcja
redakcja
W piękny czwartkowy wieczór 20 października 2011 r. z inicjatywy naszej koleżanki Bogumiły Lisek-Jublewskiej, Chór Ziemi Lubartowskiej pod kierownictwem Alfreda Kędziory dał w Czemiernikach swój pierwszy koncert.

- „Pomysł wyjazdu z koncertem do mojej rodzinnej miejscowości zrodził się, gdy po wakacyjnej przerwie powtarzaliśmy utwory wcześniej opracowane. Doszłam do wniosku, iż z tak pięknym i bogatym repertuarem powinniśmy wyjść do ludzi, dostarczać im pozytywnych przeżyć i emocji, gdyż z negatywnymi spotykamy się praktycznie na co dzień. Chyba nic dziwnego, że myśli pobiegły w kierunku Czemiernik, gdzie się urodziłam i wychowałam. Gdy tam jadę spotykam wiele życzliwych mi osób, które znałam w okresie mego dzieciństwa. Tu jest tak, jak w jednej wielkiej rodzinie. A ponadto zbliżał się październik, dzień Edukacji Narodowej. Pomyślałam o nauczycielach, którym wiele zawdzięczam i którzy mieli wpływ na kształtowanie mojego wnętrza "-informuje p. Jublewska.
Konferansjerkę w czasie koncertu prowadziła nasza koleżanka Bogusia. Po powitaniu i podziękowaniu za przybycie dawnym i obecnym pracownikom szkoły, złożyła ukłon w stronę naszego kierownika artystycznego oraz chórzystów, którzy zaakceptowali jej pomysł wyjazdu do Czemiernik. Przedstawiła w skrócie historię naszego chóru działającego od 2005 r. przy Lubartowskim Ośrodku Kultury, którego dyrektorką jest pani Małgorzata Gryglicka –Szczepaniak.
Inicjatorami powstania chóru byli członkowie zespołu „Lubartowiacy" i nieżyjący już choreograf Waldemar Świrszcz. Dyrygentem i akompaniatorem Chóru Ziemi Lubartowskiej od momentu jego powstania jest pan Alfred Kędziora - bardzo zaangażowany w pracę z tą grupą śpiewających lubartowian. Dzięki temu możemy występować na uroczystościach patriotycznych, religijnych i imprezach okolicznościowych prezentując odpowiedni repertuar.
Chórzyści z dużą dozą wzruszenia wspominają wyjazd na Litwę i koncerty dla tamtejszej Polonii w Wilnie i Kiejdanach. W dniu 15 października br. Chór Ziemi Lubartowskiej brał udział w XII Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie. Występ został wysoko oceniony przez jury i zakwalifikowaliśmy się do finału, który odbędzie się także w Dęblinie w dniu 19 listopada br.
W czasie koncertu w Czemiernikach wykonaliśmy 14 różnych utworów: patriotycznych, ludowych, była dumka ukraińska i piosenka słowacka, nie zabrakło piosenek rozrywkowych – szlagierów z okresu międzywojennego. Rozpoczęliśmy „Polonezem Lubartowskim" stworzonym przez lubartowian – słowa napisała Wanda Śliwina, a muzykę Jerzy Śliwa. Wielkie wzruszenie na twarzach czemierniczan widoczne było w czasie prezentowania utworu „Pozdrowienie". Muzykę do słów wiersza Kazimierza Przerwy –Tetmajera o tym samy tytule skomponował znany lubartowski organista i dyrygent Antoni Mucharski.
Mazurek Fryderyka Chopina w wykonaniu pana Alfreda Kędziory był specjalną dedykacją dla pani Jadwigi Kołton, emerytowanej nauczycielki, która przez szereg lat pracowała w czemiernickiej szkole. „To właśnie pani Jadwiga miłość do muzyki przekazała wielu swoim uczniom. Prowadziła chór 80-cio osobowy, który zajmował wysokie lokaty (nieraz 2-gie miejsce) w przeglądach wojewódzkich. Utwory śpiewano na 3 lub 4 głosy. Wymagało to bardzo dużo pracy i ćwiczeń z uczniami. Pani Jadwiga nigdy nie okazywała zmęczenia, tylko z uporem ćwiczyła z młodzieżą dotąd, aż była zadowolona z wykonanego utworu. W tym też czasie prowadziła zespół wokalno-muzyczny i wokalny złożony z nauczycielek, które śpiewały piosenki przy akompaniamencie uczniów. Były to piękne działania integrujące pokolenia.
 Tu nie było miejsca na nudę. Ta właśnie szkoła nauczyła mnie aktywności społecznej"– wspominała Bogumiła Jublewska. Tę wdzięczność wyrażoną w kilku zdaniach , ale płynącą z głębi serca osoby dorosłej - wraz z pięknym bukietem kwiatów - przekazała Bogusia swojej nauczycielce. Było to dla wszystkich wzruszającym przeżyciem.
Na zakończenie wykonano pieśń „Łańcuch serc", której autorem słów i melodii jest Alfred Kędziora. Utwór ten dedykowano wszystkim przybyłym na koncert, dziękując za zaproszenie i za wspólnie spędzony muzyczny wieczór. Koleżanka Bogusia życzyła gospodarzom wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń, a nauczycielom pracującym, jak też emerytowanym - tej największej nagrody, jaką jest wdzięczność uczniów i ich rodziców.
Owacjom i podziękowaniom dla chóru nie było końca. Zostaliśmy przyjęci tu bardzo ciepło i serdecznie. Na zakończenie koncertu, dyrektor gimnazjum p. Ireneusz Kaczorek wręczył chórzystom smaczny duży tort.
Podziękowanie dla gospodarzy, dyrygenta chóru, chórzystów i Bogumiły Jublewskiej, z inicjatywy której ten piękny koncert mógł się odbyć w Czemiernikach - składa autor artykułu
Wojciech Charliński.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto