MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konopniczanie dla gimnazjalistów - zakończenie projektu profilaktycznego [zdjęcia]

Konopa
Konopa
W Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego został podsumowany „Program profilaktyczno-teatralny poPaTrz" realizowany od kwietnia do września br.

Głównym przedsięwzięciem programu jest Festiwal, nad którym patronat od 3 lat mają Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski oraz Impresariat Programu PaT – Profilaktyka a Ty.
Przeprowadzono także spotkania w ramach programu PaT dla Rodziców i Młodzieży oraz Powiatowego i Szkolnego Programu Profilaktycznego. Odbyły się również warsztaty dla grup i ich opiekunów prowadzone przez aktora teatru iluzji- Tomasza Bielińskiego. Laureaci- Grupa Teatr Aktywnej Młodzieży z Gimnazjum nr 3 kierowany przez Arletę Piejko, oraz inne grupy wciągnięte w projekt wzięli udział w sześciodniowym Święcie Sztuki w Ostrołęce- w VI Przystanku „Profilaktyka a Ty", prezentując aż cztery spektakle.
Wykonawcą zadania było II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, realizowano je w gościnnym Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka i w Sali Widowiskowej JW 1523. Patronat medialny sprawowały Gazeta Pomorska oraz portal inowroclaw.info.pl. Przedsięwzięcie było dofinansowane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie ze środków „Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień" i Starostwo Powiatowe.
W uroczystym podsumowaniu programu wzięli udział organizatorzy: Starosta Tadeusz Majewski i wicestarosta Włodzimierz Figas, z-ca naczelnika Wydziału Edukacji- Aleksandra Szubarga, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego- Rafał Szczerkowski, dyrekcja II LO: Danuta Zybała i Jarosław Obiała, przedstawiciele Zarządu Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka: Lilianna Dyks i Aleksandra Smagała. Obecni byli również przedstawiciele instytucji współpracujących przy tworzeniu programu: major Artur Wiśniewski z Jednostki Wojskowej 1523, podinspektor Radosław Wuttka z Komendy Powiatowej Policji oraz sponsorzy- Prezes Agencji Celnej Prima- Krystyna Gawron-Fiedorow. Szczególnymi gośćmi byli opiekunowie grup teatralnych biorących udział w programie oraz instruktor teatralny Andrzej Antczak, reżyser spektaklu „Bici biją" inaugurującego poPaTrz i wojewódzką konferencję "Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – współdziałanie instytucji" organizowaną przez PCPR.
Grupa Teatralna Azyl z II LO wprowadziła w klimat mówienia o magii sztuki recytacją poezji Czesława Miłosza i zaśpiewaniem Hymn PaTu i Azylu. Koordynator programu- Danuta Łazur, wyjaśniła, że nazwa 'poPaTrz' została nadana festiwalowi, aby zaznaczyć konieczność uważnego patrzenia na problem uzależnień i ważność przekazu scenicznego, a źródłem działań jest program - Profilaktyka a Ty. Nawiązując do wiersza Noblisty podkreśliła, że nie można pozwolić na to, aby „ogłoszono śmiertelność mowy", że skarga i umiejętność szukania pomocy jest czymś bardzo istotnym w procesie dojrzewania młodego człowieka. Starosta Tadeusz Majewski podziękował młodym ludziom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie projektu. Zwrócił też uwagę, że ważnym osiągnięciem jest wytworzenie wśród społeczności szkolnej swoistego buforu wobec negatywnych zjawisk społecznych, co znacząco wpisuje się w proces budowy powiatowej strategii działań na rzecz zapobiegania demoralizacji i przestępczości nieletnich. Przypomniał również, że na Konferencji MSWiA w Warszawie uhonorowano działania profilaktyczne Powiatu statuetką Lidera Programu Profilaktyka a Ty.
Festiwal okazał się zauważalnym i docenianym wydarzeniem kulturalnym oraz bardzo ważnym forum dyskusyjnym młodzieży o aktualnych zagrożeniach.
Niewątpliwy wpływ na taki kształt przedsięwzięcia wywarło znaczne zaangażowanie środowiska twórczego- Grzegorza Jacha, Marcina Mrozińskiego i Tomasza Bielińskiego oraz kadry pedagogicznej szkół. Przypomnijmy, że beneficjentami programu były następujące grupy teatralne z Inowrocławia, Pakości i Barcina: Alamakota, Bezimienni, Kamago, Lucarna, TAM, ZERO ZERO.
Do szczególnych osiągnięć zaliczyć należy znaczące grono partnerów, którzy zaangażowali się w realizację projektu i nawiązanie współpracy ze środowiskiem popierającym twórczą aktywność tego typu, np. Jednostką Wojskową 1523, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkiem Profilaktyki, Stowarzyszeniem „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ", co pozwoli na dalszy rozwój i doskonalenie projektu w przyszłości. Mamy nadzieję, ze IV PFT „poPaTrz" przyniesie wiele nowych wzruszeń podczas przeżywania scenicznych prezentacji z pasją i wiarą mówiących o potrzebie naprawiania świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto