Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż zniknie sprzed Pałacu Prezydenckiego na plecach harcerzy

Anita Czupryn
Polskapresse
Procesją z pieśniami i modlitwą rozpoczną się we wtorek o godz. 13 uroczystości przeniesienia budzącego emocje krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła akademickiego św. Anny. Jak ustaliła "Polska", krzyż mają ponieść harcerze, bo też i oni 12 kwietnia ustawili go przy Pałacu.

[mp]W drzwiach kościoła św. Anny ok. 13.30 młodzież powita i przejmie od nich krzyż ks. rektor Jacek Siekierski. Zaplanowano, że krzyż stanie przy głównym ołtarzu, gdzie zostanie poświęcony. Uroczystości zakończy msza święta w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Chcemy zabrać i przenieść krzyż na drodze pokojowej, z szacunkiem. Jeśliby doszło do prób zablokowania go przez osoby, które chcą, żeby został on przed Pałacem Prezydenckim, to w porozumieniu z kurią i harcerzami zdecydowaliśmy, że odstąpimy. Nie będzie bitwy o krzyż - mówi nam anonimowo urzędnik z Kancelarii Prezydenta. Ale ks. Jacek Siekierski jest dobrej myśli. - Nie będzie żadnej manifestacji, będzie spokojnie i godnie - mówi. Również Andrzej Melak ze Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 w rozmowie z "Polską" odpowiada krótko: - Jest decyzja, krzyż będzie zabrany przez kościół.

Krzyż przy głównym ołtarzu w kościele św. Anny ma stać do 5 sierpnia. Tego dnia o godz. 5.30 mszę świętą rozpoczynającą 30. Jubileuszową Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną odprawi abp Kazimierz Nycz. Po mszy o 7 rano pielgrzymi z krzyżem na przedzie wyruszą z placu Zamkowego na Jasną Górę. - Krzyż odwiedzi po drodze 50 parafii - mówi ks. rektor Jacek Siekierski. I dodaje: - Dochodzą do nas głosy, że ludzie w małych wioskach bardzo na ten krzyż czekają. Chcą dotknąć go i oddać mu cześć.

- Codziennie krzyż nieść będą przedstawiciele innej grupy pielgrzymów - mówi Tomasz Krzyżak, jeden z organizatorów pielgrzymki. 14 sierpnia rano, od godz. 8.15 do 9.00, krzyż stanie w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, a następnie zostanie zabrany na Wały Jasnogórskie, gdzie mszę na zakończenie pielgrzymki znów odprawi abp Nycz. O godz. 15 krzyż zostanie zapakowany do samochodu i przywieziony do Warszawy.
Znamienne jest hasło pielgrzymki "Przez krzyż", które - co ciekawe - nie zrodziło się w wyniku dyskusji na temat tego, czy harcerski krzyż ma zostać przed Pałacem, czy będzie przeniesiony. Hasło w ubiegłym roku, w październiku, wymyślili studenci. Inspiracją była polityczna burza o krzyże we włoskich szkołach. O tym, że to nieprzypadkowe hasło dla wierzących, świadczą inne znaki.

Jednym z nich jest fakt, że 2 kwietnia w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II w nabożeństwie drogi krzyżowej poniesiony został krucyfiks, który niósł papież w czasie swojej ostatniej drogi krzyżowej w Watykanie. Krucyfiks akurat wtedy trafił do kościoła św. Anny, gdzie odbyła się jego adoracja, a potem ruszył w drogę krzyżową przez ulice Starówki na plac Piłsudskiego.

- Pod tym krzyżem na placu Piłsudskiego modlili się 2 kwietnia prezydent Lech Kaczyński z małżonką - przypomina Krzyżak. Teraz krzyż papieski pielgrzymuje po kraju, a do kościoła trafi krzyż harcerski. Jak już pisaliśmy, miejscem jego przeznaczenia będzie kościelna kaplica Loretańska. Obok krzyża umieszczona zostanie skrzynka z ziemią spod Smoleńska. Według ustaleń "Polski" podarowała ją kościołowi Barbara Stasiak, żona Władysława Stasiaka, szefa kancelarii prezydenta Kaczyńskiego, który był wielkim przyjacielem tego kościoła.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto