Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Popiełuszko został zamordowany 39 lat temu. W jego mszach za ojczyznę na Żoliborzu uczestniczyły tłumy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Mija 39 lat od śmierci ks. Popiełuszki. Na jego msze za ojczyznę przybywały tłumy
Mija 39 lat od śmierci ks. Popiełuszki. Na jego msze za ojczyznę przybywały tłumy IPN
Mija 39 lat od tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku, duchowny został uprowadzony, a następnie zamordowany przez trzech członków Samodzielnej Grupy "D” Departamentu IV MSW. Wśród działań księdza, które w ogromny sposób drażniły ówczesne władze, były msze święte, jakie odprawiał on w intencji ojczyzny. Eucharystie, które miały miejsce na terenie parafii św. Stanisława Kostki, znajdującej się na warszawskim Żoliborzu, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony wiernych. Właśnie tam, dziś o godzinie 18:00, zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w intencji "kapłana Solidarności".

Spis treści

Śmierć ks. Popiełuszki

W czwartek 19 października mija 39. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia, w 1984 roku, "kapelan Solidarności" wracał do Warszawy z Bydgoszczy, gdzie został zaproszony przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy, by odprawić mszę św. na terenie tamtejszej parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników.

Podróżując samochodem marki Volkswagen, został zatrzymany przez trzech członków Samodzielnej Grupy "D” Departamentu IV MSW, ubranych w mundury funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Do zdarzenia doszło na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk.

Służby zajmujące się zwalczaniem Kościoła katolickiego, porwały zarówno duchownego, jak i jego kierowcę Waldemara Chrostowskiego. Drugi z mężczyzn zdołał się jednak uwolnić z opresji, wyskakując z pędzącego samochodu.

Mija 39 lat od śmierci ks. Popiełuszki. Na jego msze za ojczyznę przybywały tłumy

Jerzy Popiełuszko został zamordowany 39 lat temu. W jego msz...

Zabójstwo i pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

Zamknięty w bagażniku kapelan, podobnie jak jego kierowca, usiłował wydostać się z pojazdu. Porywacze monitorując sytuację, co jakiś czas zatrzymywali się i bili księdza aż do utraty przytomności. W końcu związali duchownego w taki sposób, by nie miał najmniejszych szans na ucieczkę, a każda podjęta próba wyprostowania nóg, mogła zakończyć się uduszeniem.

Z zeznań morderców ks. Jerzego Popiełuszki wynikało, że około północy wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku. Tam z wysokości kilkunastu metrów wrzucili kapłana do wody. Do dziś nie zostało potwierdzone, czy w tamtej chwili duszpasterz jeszcze żył.

Zwłoki księdza z zalewu na Wiśle koło Włocławka zostały wyłowione 30 października 1984 roku. Pogrzeb "kapelana Solidarności" odbył się 3 listopada, na terenie parafii św. Stanisława Kostki. Wydarzenie zgromadziło około miliona osób.

Pogrzeb ks. PopiełuszkiWikipedia / Andrzej Iwański

Do tej pory nie wiadomo, kiedy i kto podjął decyzję o zamordowaniu księdza. Wiadomo jedynie, że zabójstwa dokonali trzej pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Msze św. za ojczyznę na warszawskim Żoliborzu

Wśród działań księdza Jerzego Popiełuszki, które w ogromny sposób drażniły ówczesne władze, były msze święte, jakie kapłan odprawiał w intencji ojczyzny. W piśmie skierowanym do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej pod koniec 1982 roku, Wydział ds. Wyznań miasta stołecznego Warszawy nazwał je "mitingami antykomunistycznymi". Kapelanowi zarzucano wówczas tworzenie seansów nienawiści, organizowanie wieców politycznych i bezprawne gromadzenie tłumów.

Eucharystie odbywały się głównie we wspomnianym kościele św. Stanisława Kostki, zlokalizowanym na warszawskim Żoliborzu. Modlitwy za ojczyznę zostały zainicjowane przez ks. prałata Teofila Boguckiego w październiku 1980 roku. Od 22 lutego 1981 r. odprawiano je systematycznie w ostatnią niedzielę miesiąca.

Pierwszą mszę św. za Ojczyznę, ks. Jerzy Popiełuszko odprawił zimą 1982 r. Liturgie, które stały się symbolem i manifestacją wolności, przyciągały coraz większą rzeszę wiernych. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności.

Mija 39 lat od śmierci ks. Popiełuszki. Na jego msze za ojczyznę przybywały tłumyIPN

Duchowny apelował do rodaków, aby mimo przeciwności, zawsze byli wierni "Prawdzie, którą jest Bóg".

Nie sprzedawajmy swoich ideałów za miskę soczewicy. Nie sprzedawajmy swoich ideałów, kupcząc swoim bratem - apelował 27 lutego 1983 roku.

W czasie mszy świętej 11 października 1982 r. kapłan zaznaczył, że "tak, jak dzisiaj napiętnuje historia wszystkich zbrodniarzy, którzy przelewali krew niewinną w hitlerowskich obozach kaźni, którzy przelewali krew niewinną w Katyniu i innych miejscach zbrodni, tak samo historia osądzi kiedyś tych, którzy używają przemocy, którzy potrafią wdeptać w błoto swojego brata, którzy posługując się pałkami pozbawiają zdrowia niewinnych, którzy mordowali w kopalni "Wujek" i gdzie indziej".

30 września 1984 roku, ks. Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią eucharystię w warszawskim kościele. Po śmierci kapelana, ks. Teofil Bogucki nie zrezygnował z celebrowania mszy świętych za ojczyznę.

Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 39. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W czasie liturgii wierni będę modlić się o kanonizację męczennika. Liturgię rozpocznie procesja do grobu "kapelana Solidarności", przy dźwiękach dzwonu "Jerzy" poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Przed eucharystią i po niej przy grobie męczennika składane będą wieńce.

Nagrobek księdza Jerzego Popiełuszki na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w WarszawieWikipedia / MasterbajtPL

6 czerwca 2010 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany. Od tego czasu kościół, który był miejscem jego duszpasterskiej pracy, został ustanowiony diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W sposób wyjątkowy obchodzi się tu rocznicę śmierci duchownego, przypadającą 19 października. Świętowane są tu też jego urodziny, imieniny, rocznica beatyfikacji, a także 19 dzień każdego miesiąca.

Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu duszpasterza ludzi pracy. Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Na terenie parafii znajduje się także Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Ekspozycja mieści się w podziemiach kościoła, zawiera pamiątki związane z życiem, posługą i śmiercią kapłana.

Kościół św. Stanisława Kostki w WarszawieWikipedia / Adrian Grycuk

Lata młodości i posługa "kapłana Solidarności"

Ks. Jerzy (Alfons Popiełuszko) urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne.

W 1954 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Suchowoli. Cztery lata później został ministrantem w miejscowym kościele parafialnym. W 1961 r. rozpoczął edukację w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli.

W 1965 r., po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Na początku drugiego roku studiów został wcielony do wojska, do jednej z istniejących wówczas specjalnych jednostek dla kleryków w Bartoszycach na Mazurach. Tam, 7 grudnia 1966 r., złożył przysięgę wojskową. W latach 1966-1968 odbywał zasadniczą służbę wojskową. W czasie pobytu w wojsku był prześladowany i dręczony. Po powrocie ciężko zachorował.

Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 r. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Następnie został skierowany, jako wikariusz, na swoją pierwszą placówkę duszpasterską w Ząbkach koło Warszawy.

W latach 1975-78 pracował w kościele św. Anny. Przez krótki czas był także wikariuszem w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. W maju 1980 r. został przeniesiony do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy oraz służby zdrowia.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto / PAP

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto