Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyny przedwojenny budynek w całej Al. Jana Pawła. Piękna kamienica ma ponad 100 lat. Otoczona socrealistycznymi budynkami

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Na przebiegającej dziś przez trzy stołeczne dzielnice alei Jana Pawła II znajduje się tylko jeden przedwojenny budynek. Ulica została wytyczona w dużej mierze już po wojnie, a ta nieruchomość jest elementem jednej z ulic, która zmian nie przetrwała. Choć była to mała ulica, już wtedy jeździły na niej tramwaje. Kamienica Trachtenberga oryginalnie wybudowana została ponad 100 lat temu, a zdobi ulice Warszawy do dziś.

Kamienica Trachtenberga niemy świadek historii

Kamienica powstała w 1913 roku przy ówczesnej ulicy Solnej i nosiła adres Solna 16. Kiedy została ukończona 110 lat temu, była o jedno piętro wyższa. Wybudowano ją jako budynek pięciopiętrowy, po wojnie została obniżona. Zresztą w czasie wojny została spalona i zniszczona, ale nie zawaliła się. Zabezpieczono ją tymczasowym dachem i zdecydowano o odrestaurowaniu budynku. Z całej przedwojennej ulicy Solnej przetrwały zresztą tylko dwie kamienice, a do dziś tylko ta. Druga z nich (przedwojenna Solna 4) została rozebrana w latach 70. XX wieku. Opisywana Kamienica Trachtenberga obecnie znajduje się pod adresem Al. Jana Pawła II 38.

Jedyny przedwojenny budynek w całej Al. Jana Pawła. Piękna k...

Po wojnie rozpoczęto wytyczanie dużej arterii w osi północ-południe. W zamyśle miała połączyć się z Al. Niepodległości na południu (powstającą już przed wojną) a na północy przejść przez dawne gęste zabudowania na Woli i zakończyć na Żoliborzu. Za patrona otrzymała rewolucjonistę, działacza ruchu robotniczego z przełomu XIX i XX wieku - Juliana Marchlewskiego. Nowa ulica wchłonęła Solną w latach 50. XX wieku. Pomimo odbudowy jest prawdopodobne, że kamienica również miała być rozebrana. Dlaczego ostatecznie nie podjęto takiej decyzji? Nie wiadomo.

Jedyny przedwojenny budynek w Al. Jana Pawła II

Szczęśliwie udało się zachować ten mały fragment przedwojennej stolicy w tym miejscu. Jeszcze w czasach PRL zdecydowano się ją wyremontować. W latach 1985 - 1986 rozebrano południową oficynę boczną, a północną obniżono. W efekcie tradycyjną "studnię" zmieniono w bardzo interesujący układ architektoniczny - podaje fundacja Warszawa1939.pl. Prawdopodobnie aż do tego remontu na fasadzie kamienica Trachtenberga można było oglądać cztery izolatory - pozostałość po dawnej trakcji tramwajowej w ulicy Solnej.

Kolejny remont przeszła już na początku XXI wieku. Do tego czasu można było jeszcze zobaczyć na elewacji oficyny numer "820". Numer pochodził ze spisu hipoteki, który w XIX wieku służył oznaczaniu budynków zamiast znanego nam dzisiaj systemu ulic i numerów. Nieruchomość nie jest duża, zwłaszcza w kontekście swoich sąsiadów, a więc wysokich socrealistycznych domów, dlatego samo jej istnienie może umknąć. Zwłaszcza dla miłośników historii i warszawskich ciekawostek to może być najciekawszy budynek w okolicy i na całej Al. Jana Pawła II.

Temat powstał dzięki użytkownikowi Twittera/X "Papierowa Wawa", który przypomniał o istnieniu historycznej kamienicy w tym miejscu.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto