Lekarze WUM przeprowadzili nowatorską operację. "To pierwsze takie rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej"

Redakcja
Specjaliści z UCK WUM wykonali nowatorską operację wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej. Jak podaje placówka, jest to pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w tej części Europy. 12 kwietnia przetoka została wykorzystana do przeprowadzenia hemodializy chorego. Pacjent czuje się dobrze. Szczegóły w artykule.

W operacji wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej brał udział wielospecjalistyczny zespół, składający się z radiologów, chirurgów, anestezjologów oraz nefrologów z UCK WUM. Nowatorska operacja miała miejsce 15 lutego.

WUM o nowatorskiej operacji

- Przy użyciu wprowadzonych do żyły łokciowej i tętnicy łokciowej dwóch bardzo cienkich, giętkich, magnetycznych cewników zbliżono do siebie naczynia, a następnie przy użyciu energii fal radiowych wytworzono szczelny otwór między nimi. Spowodowało to zwiększony przepływ krwi tętniczej z tętnicy do żyły. Dzięki temu osiągnięto arterializację żył powierzchownych ramienia, co pozwoliło na ich bezpieczną kaniulację i podłączenie do sztucznej nerki – tłumaczy prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM.

Do tej pory wytworzenie stałego dostępu naczyniowego do hemodializ wymagało klasycznej chirurgii. Specjaliści oceniają, że nowa metoda może stać się w przyszłości alternatywą dla otwartej operacji chirurgicznej.

Warszawska placówka podała, że w zabiegu uczestniczyli dr Vadym Matsibora i dr Rafał Maciąg z II Kliniki Radiologii UCK WUM, dr Amro Alsharabi, dr Łukasz Wielocha i dr Łukasz Romanowski pod nadzorem prof. Tadeusza Grochowieckiego z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM, a także dr Adam Makowski z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W operacji uczestniczył również specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej i wewnątrznaczyniowej dr Tobias Steinke z Schön-Klinik w Düsseldorfie.

WUM podaje, że pacjent czuje się dobrze i obecnie znajduje się pod opieką zespołu Kliniki Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, kierowanego przez prof. Jolantę Małyszko.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie