Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Lubartowa w dalekiej Turcji (zdjęcia)

redakcja
redakcja
Odległa i odmienna kulturowo Turcja powitała dwie uczennice naszej szkoły pod opieką nauczyciela języka angielskiego Małgorzaty Frydrych słoneczną pogodą.

W dniach 23-27 V odbyło się tam ostatnie z cyklu spotkań w ramach projektu Comenius zatytułowanego „Zamki - cenne historyczne dziedzictwo". Oprócz reprezentacji naszej szkoły i gospodarzy-Turków, w spotkaniu uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele z Włoch i Portugalii.
Wyruszyliśmy z Lubartowa do Warszawy o godzinie 6.00 rano, aby po około dwugodzinnej podróży samolotem, wieczorem znaleźć się w Stambule. Dzień zbliżał się ku końcowi, wszyscy uczestnicy byli zmęczeni podróżą. Tego dnia czekała nas tylko kolacja w tradycyjnej tureckiej restauracji i wygodne hotelowe łóżka.
Celem naszej wyprawy drugiego dnia była szkoła biorąca udział w projekcie. W Gediz znaleźliśmy się po południu, ponieważ miejscowość ta jest położona daleko od Stambułu. Mieliśmy okazję zobaczyć w jakich klasach uczą się nasi rówieśnicy z Turcji, podziwiać pokaz taneczny w ich wykonaniu, a także porozmawiać z nimi. Prace nad projektem są już ukończone, dlatego obejrzeliśmy efekty wspólnych działań- multimedialną wersję książki o zamkach.
Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu szkoły. Towarzyszyli nam również uczniowie z Turcji. Wspólnie zwiedziliśmy ruiny świątyni Zeusa zbudowanej za czasów cesarza Hadriana, muzeum Lajosa Kossutha- węgierskiego bohatera narodowego, a także muzeum ceramiki w Kuthayi. Późną nocą wróciliśmy do Stambułu.
Czwartek poświęciliśmy na zwiedzanie tego niezwykłego miasta, przesiąkniętego turecką kulturą. Odwiedziliśmy kilka meczetów, w tym najsłynniejszy- Błękitny Meczet, który jest jednym z najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdopodobnie najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery, monumentalną świątynię bizantyjską- Hagia Sophia. Na mapie naszej wędrówki znalazł się również Pałac Sułtana Topkapı Sarayi, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat. Swoje kroki skierowaliśmy także do Podziemnej Cysterny. To wyjątkowy zbiornik na wodę, który został zbudowany na rozkaz cesarza bizantyjskiego Justyniana I w VI w n. e. Z powstaniem tego miejsca związanych jest wiele ciekawych legend.
Piątek to czas, kiedy poznałyśmy Turcję od zupełnie innej strony. Ten dzień upłynął nam na zakupach na ogromnym bazarze tzw. Krytym Bazarze. To niesamowite, pełne krętych uliczek miejsce urzekło swoją wielobarwnością oraz wyjątkowym podejściem sprzedawców do klientów- obcokrajowców. Turecki bazar ma swoje zwyczaje, tutaj po prostu trzeba się targować.
Niestety wszystko się kiedyś kończy. 28 maja po południu opuściłyśmy kraj minaretów i wróciłyśmy do Polski. Po wyjeździe pozostaną nam wspaniałe wspomnienia.
ZS2

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto