Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Saskiej Kępy mają dosyć hałasu z klubów nad Wisłą. Domagają się zmian i konsultacji dla tego rejonu

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Lunapark mieści się na Saskiej Kępie przy Wale Miedzeszyńskim pomiędzy mostem Poniatowskiego a mostem Łazienkowskim
Lunapark mieści się na Saskiej Kępie przy Wale Miedzeszyńskim pomiędzy mostem Poniatowskiego a mostem Łazienkowskim Krystian Dobuszyński
Po raz kolejny wracamy do tematu hałasu generowanego przez kluby i imprezy organizowane na Saskiej Kępie. Mieszkańcy tego rejonu miasta złożyli petycję w urzędzie miasta. Chcą konkretnych rozwiązań wprowadzonych przez miasto, które sprawią by nocą zmniejszyć generowany hałas, a odpowiedzialnych za jego generowanie i łamiących przepisy zobowiązać do odpowiedzialności. To nie pierwszy raz, gdy mieszkańcy próbują na ratuszu wymusić działania w tej kwestii.

Petycja mieszkańców do ratusza

- Domagamy się poszanowania naszego prawa do niezakłóconego wypoczynku i usunięcia źródeł ogromnych uciążliwości, z którymi zmagamy się na Saskiej Kępie co lato. Dudnienie rozpoczynające się często wieczorem w czwartek, a kończące się czasami w poniedziałek nad ranem, uniemożliwia nam normalne korzystanie z naszych mieszkań i domów (...) Jesteśmy wyczerpani psychicznie i fizycznie - piszą w swojej petycji rozgoryczeni mieszkańcy Saskiej Kępy.

Mieszkańcy żalą się, że służby boją się wystawiać mandaty osobom odpowiedzialnym za hałas mimo, wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócenie spokoju lub porządku publicznego). A pomimo tego od stycznia 2020 roku do lipca 2023 Straż Miejska interweniowała w tej okolicy 336 razy, a Policja 67 razy. W 2020 i 2021 roku przez pandemie imprez było znacznie mniej, dodatkowo interwencje dotyczą niemal wyłącznie okresu wiosenno-letniego. Jeden z mieszkańców, odkrył, że nikt nie bada poziomu hałasu generowanego przez klub. Rozpoczął zatem batalię z urzędami, strażą miejską i policją, chcąc je skłonić by na poważnie podeszły do problemu mierzenia poziomu hałasu w okolicy. Zaktywizował także innych niezadowolonych mieszkańców by móc wspólnie działać w ramach lokalnej społeczności.

Czego oczekują mieszkańcy? W petycji pojawiły się następujące postulaty:

  • przyjęcia, wzorem Gdańska, aktu prawa miejscowego zakazującego naruszania ciszy nocnej po godzinie 22 w określonych miejscach miasta (w tym przede wszystkim na obydwu brzegach Wisły),
  • wymuszenia na klubach (po obu stronach Wisły) zastosowania takich rozwiązań technologicznych, aby hałas i dudnienie nie było słyszalne na Saskiej Kępie, w szczególności po godzinie 22, a także skuteczne egzekwowanie tego obowiązku,
  • zawarcia powyższych warunków w umowach z najemcami i ich egzekwowania, a nieprzestrzeganie karane oraz rozwiązywane umowy z niestosującymi się do przepisów lokalami.

Mieszkańcy chcą być informowani o planach miasta na tereny nad Wisłą, znać projekty jakie przewiduje się na tych obszarach - tak aby wszyscy mieszkańcy mieli do nich dostęp. Pojawia się też pytanie co miasto planuje zrobić z terenem "Lunaparku" po wygaśnięciu umowy. Mieszkańcy chcieliby konsultacji społecznych w sprawie dalszych losów tych terenów. Jak opisywaliśmy na początku listopada właściciel Lunaparku, by uciszyć protesty mieszkańców, zastosował wobec jednego z nich atak typu SLAPP. Sprawę nagłośnili miejscy aktywiści. Szczegóły sprawy znajdziecie w tekście poniżej.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto