Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony na sztuczne ptaki i wyspy na Wiśle. Rybitwy wrócą nad rzekę?

gonzo19
gonzo19
Nad warszawski odcinek Wisły mają wrócić rybitwy. Ochrona obejmie też 100 innych zagrożonych gatunków ptaków.

To efekt umowy, jaką w poniedziałek podpisała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jan Rączka, szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warszawa dostanie ponad 13 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na stworzenie dla rybitw miejsc lęgowych.

– Jesteśmy jedyną stolicą, która posiada obszary przyrodnicze na skalę europejską. Dzięki dodatkowym pieniądzom będziemy realizować szereg działań zmierzających do ochrony warunków siedliskowych dla co najmniej 100 gatunków ptaków – powiedziała przy podpisywaniu umowy prezydent Warszawy.

Powstaną sztuczne wyspy...

Na środkowym odcinku Wisły żyje, według szacunków ornitologów, od 40 do 80 proc. całej populacji rybitw w Polsce. Niestety w Warszawie populacja tych ptaków zanika. – Kiedyś była większa, ale miasto wypiera dzikie zwierzęta. Tak właśnie jest w przypadku rybitw – mówi Barbara Maksimowska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dlatego powstał program, dzięki któremu na warszawskim odcinku Wisły powstaną miejsca, gdzie rybitwy mogłyby się wylęgać. Skorzystają na tym także inne gatunki ptaków, których z roku na rok jest coraz mniej nad rzeką.

Najważniejszą częścią projektu jest powstanie na 32-kilometrowym odcinku Wisły (w okolicach Warszawy) specjalnych wysp, na których rybitwy będą miały świetne warunki do rozwoju. – To ile wysp powstanie zależy od dalszych badań. Niewykluczone, że będzie jedna duża lub cztery mniejsze – wyjaśnia Maksimowska.

Zobacz również:
Kaczki i gawrony królami Warszawy
Sokół płoszy gołębie w metrze
Pałac w Wilanowie obrączkuje ptaki
Powstanie nowy azyl dla ptaków w Zoo
Straż dla Zwierząt apeluje: zostawiajcie wodę dla ptaków
Metro: laserami w gołębie
Gniewko albo Skierka – imię dla pisklaka sokoła

Wyspy powstaną w tzw. Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, który znajduje się na terenie 9 warszawskich dzielnic: Wilanowa, Wawra, Mokotowa, Śródmieścia, Pragi Południe, Pragi Północ, Żoliborza, Bielan i Białołęki.

... a na nich sztuczne ptaki

Nie wystarczy jednak budowa samych wysp, aby zachęcić rybitwy do osiedlania się w Warszawie. Dlatego na wyspach staną specjalne „bałwanki” – sztuczne ptaki. Rybitwy widząc, że inne ptaki zasiedlają wyspy, mają robić to samo. – Sylwetki ptaków będą przyciągać i sugerować innym ptakom, że warto osiedlić się na wyspie – dodaje Maksimowska.

Dzięki pieniądzom, które na projekt daje Unia Europejska i NFOŚ (łącznie ponad 13 mln zł), uda się także odtworzyć środowisko charakterystyczne dla roztopowej części środkowej Wisły. Oprócz tego zorganizowana zostanie specjalna kampania informacyjna. Warszawiacy będą mogli poczytać ulotki w tramwajach wodnych, bibliotekach, klubach osiedlowych i centrach handlowych. Ornitolodzy będą również organizować debaty dla mieszkańców miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto