Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minśka, Mińska, a może Miśka? Mieszkańcy śmieją się z pomyłki ZDM. Ale to nie jedyny problem

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Przy skrzyżowaniu stanęła nowa tablica z nazwami ulic. Z tym, że zamiast poprawnej nazwy "Mińska", napisano na niej "Minśka". - A może niech będzie Miśka - śmieją się mieszkańcy. Przy okazji okazało się, że z tablicą jest jeszcze jeden problem. Dotyczy osiedla na którym ją ustawiono.

- Nowa ulica na granicy Grochowa - śmieją się mieszkańcy. Zarząd Dróg Miejskich, który ustawia tabliczki na rogach ulic, przy skrzyżowaniu ul. Mińskiej i ul. Podskarbińskiej zainstalował tabliczkę z napisem "Minśka", zamiast "Mińska". - A może lepiej Miśka - proponują mieszkańcy.

Poprosiliśmy o informację, kiedy błąd zostanie naprawiony, a przy skrzyżowaniu pojawi się nowa tabliczka. Do czasu publikacji materiału ZDM nie odpowiedział na nasze pytania. Okazuje się, że to nie jedyna wątpliwość dotycząca feralnego znaku.

Aktualizacja:
- Jeszcze dzisiaj tabliczka zostanie wymieniona, literówka zostanie poprawiona niezwłocznie - napisała nam Karolina Gałecka z ZDM.

Minśka, Mińska, a może Miśka? Mieszkańcy śmieją się z pomyłk...

Gdzie jest Kamionek?

Historycznie Kamionek w XI wieku rozciągał się aż od ulicy Ząbkowskiej do Podskarbińskiej. Później - a szczególnie po przyłączeniu do Warszawy w 1889 roku - stopniowo tracił swoje "wpływy". Ostatecznie znalazł się jako osiedle na Pradze-Południe. W 2010 roku przyłączono do niego jednak tereny Stadionu Narodowego i Park Skaryszewski.

Gdzie przebiega wschodnia granica Kamionka? W statucie osiedla czytamy: _ "Granice Osiedla Kamionek przebiegają następująco: od północnej granicy Dzielnicy stroną nieparzystą ul. Podskarbińskiej do zbiegu z ul. Grochowską." _Czyli według tej definicji skrzyżowanie Mińskiej i Chodakowskiej jest na Kamionku. Z tym, że tabliczki ustalane są według innych kryteriów.

Zarząd Dróg Miejskich korzysta z MSI (Miejski System Informacyjny). Sprawdziliśmy, obszar "Kamionek" (wschodnią granicę) wyznaczają tam ulice: Stanisławowska – Chodakowska do granicy dzielnic Praga-Północ/Praga-Południe. Stąd nazwa Grochów umieszczona na znaku. Co ciekawe, na zdjęciach z Google Street View z 2018 roku na feralnym znaku pojawia się napis Kamionek. Ten sam jest zresztą do dziś na okolicznych domach.

Zapytaliśmy również o to ZDM. - Granice są ustalane na podstawie Uchwały Rady m. st. Warszawy. W tym przypadku nazwa obszaru Grochów jest prawidłowa i zgodna z uchwałą - usłyszeliśmy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto