Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mirony 2014. Śladami Mirona Białoszewskiego

Ewa Jankowska
Mirony 2014. Śladami Mirona Białoszewskiego
Mirony 2014. Śladami Mirona Białoszewskiego Polskapresse
W ramach festiwalu artystycznego Mirony 2014 wszystkie warszawskie adresy Mirona Białoszewskiego: od ulicy Leszno, gdzie się urodził, przez Poznańską i plac Dąbrowskiego po Lizbońską, gdzie spędził ostatnie lata życia, odwiedzi 7 czerwca wyprawa rowerowa.

Mirony 2014 - wyprawa rowerowa
Kilkunastu rowerzystów, którzy wyruszą o 16.00 z ulicy Tarczyńskiej, gdzie działał słynny teatr Białoszewskiego, Bogusława Choińskiego i Lecha Emfazego Stefańskiego, przemierzy w ciągu około czterech godzin sześć stołecznych dzielnic po obu stronach Wisły.

Uczestnicy wycieczki odwiedzą nie tylko miejsca, w których autor „Pamiętnika z powstania warszawskiego” mieszkał, ale także te, z którymi był mocno związany. W mieszkaniu ciotki Stefańskiego w kamienicy przy Tarczyńskiej, gdzie wyznaczono start i metę, działał Teatr na Tarczyńskiej. Rowerzyści przejadą przez Chłodną - obok miejsca, gdzie stała przed wojną i w czasie okupacji nieistniejąca dziś kamienica numer 40 znana czytelnikom „Pamiętnika z powstania warszawskiego”. Zajrzą na plac Powstańców Warszawy, dawniej Napoleona, również opisywany w „Pamiętniku...”. Zatrzymają się też przy Starych Powązkach, gdzie spoczywa ciało Mistrza Mirona i przystaną przy kamienicy na Hożej 72. Tam, w mieszkaniu serdecznej przyjaciółki Jadwigi Stańczakowej, Białoszewski zmarł w czerwcu 1983 r.

Czytaj także: MO61 Warszawa. Stwórz swój własny zapach!

Mirony 2014 - inscenizacje i konkursy
Na każdym przystanku na uczestników rowerowej wyprawy, a także na osoby, które zechcą dołączyć (niezależnie – rowerem, pieszo czy na rolkach lub hulajnodze), czekać będą różnego rodzaju atrakcje: inscenizacje związane z danym miejscem i konkursy, w których będzie można wygrać książki Białoszewskiego, m.in. nowe, odcenzurowane wydania kolejnych tomów jego „Utworów zebranych”. Przy miroławce na placu Dąbrowskiego odbędzie się z kolei art akcja związana z miejscem po opisywanej przez poetę topoli oraz inscenizacja wtorkowych spotkań ze studentami w mieszkaniu Mistrza Mirona.

Czytaj także: Baseny otwarte Warszawa. Kiedy będzie można wykąpać się pod chmurką?

Na Tarczyńskiej, skąd wyruszą rowerzyści, w różnych lokalach, jak Obroty Rzeczy, Kamienica Artystyczna TA3 oraz na placu za Hotelem Sobieski odbywać się będzie od 14.00 do 20.00 wiele imprez poświęconych Białoszewskiemu - między innymi spotkania autorskie, spektakle, wystawy i... jarmark.

Festiwal potrwa do 8 czerwca. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto