Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Getta Warszawskiego. Podpisano kontrakt na budowę. Tak będzie wyglądało

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. MGW / KB Projekty Konstrukcyjne we współpracy z APP Jerzy Wowczak oraz zespołem ARTFM.
To już pewne - budowa Muzeum Getta Warszawskiego oficjalnie wyrusza. Inwestycja, która jest symbolem pamięci i hołdem dla tych, którzy ucierpieli w getcie podczas okupacji niemieckiej, teraz zyska kolejny krok w kierunku urzeczywistnienia swoich planów. Muzeum ma powstać na terenie kompleksu dawnego Szpitala Dziecięcego fundacji małżeństwa Bersohn i Bauman, przy ulicy Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie. To wyjątkowe miejsce będzie świadkiem historii, miejscem edukacji i refleksji nad przeszłością.

Spis treści

Muzeum Getta Warszawskiego. Podpisano kontrakt na budowę

Rusza budowa Muzeum Getta Warszawskiego przy ulicy Siennej. W środę, 11 października 2023 r. został podpisany kontrakt na realizację robót budowlano – konserwatorskich wraz z infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną oraz realizacją wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego - poinformowano w komunikacie przedstawicieli muzeum.

Podczas uroczystego podpisania kontraktu na realizację Muzeum Getta Warszawskiego, swoje podpisy złożyli Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Wojciech Gerber, Prezes Zarządu Adamietz Warszawa sp. z o.o., oraz Agnieszka Galewska, Członek Zarządu Adamietz Warszawa sp. z o.o. Wartość umowy wynosi 295.446.000 złotych brutto, a za jej realizację odpowiedzialne będą Konsorcjum firm ADAMIETZ Warszawa sp. z o.o. oraz ADAMIETZ sp. z o.o. Prace budowlano-konserwatorskie, wraz z realizacją wystawy stałej, potrwają przez okres 30 miesięcy.

Jak będzie wyglądać muzeum?

Projekt Muzeum Getta Warszawskiego, autorstwa firmy KB – Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o., obejmuje około 3 400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej podzielonej na 9 galerii. Każda z tych galerii będzie niosła ze sobą unikalne historie i opowieści związane z gettem warszawskim. Scenariusz wystawy został stworzony przez profesora Daniela Blatmana oraz zespół kuratorów Muzeum Getta Warszawskiego. Cały kompleks muzealny, w tym Centrum Edukacji usytuowane w zabytkowym budynku dawnego Pawilonu Okulistyki, audytorium na 150 widzów, magazyny zbiorów oraz przestrzeń na wystawy czasowe, ma łącznie osiągnąć około 11 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Muzeum ma powstać na terenie kompleksu dawnego Szpitala Dziecięcego fundacji małżeństwa Bersohn i Bauman, przy ulicy Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie

Co znajdziemy w Muzeum Getta Warszawskiego?

Muzeum Getta Warszawskiego to nie tylko obiekt muzealny, ale także miejsce, w którym będzie można poznać historię i losy ludzi, którzy znaleźli się w getcie warszawskim. To będzie przestrzeń nauki i refleksji nad przeszłością, której celem jest przekazanie przyszłym pokoleniom dziedzictwa i pamięci o tych, którzy ucierpieli podczas okupacji. Wizualizacje gotowego muzeum pokazują, że to miejsce będzie nie tylko ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski, ale także wyjątkowym źródłem wiedzy i zrozumienia dla odwiedzających.

Muzeum Getta Warszawskiego. Podpisano kontrakt na budowę. Ta...

Narracja historyczna wystawy stałej rozpoczyna się w chwili otwarcia Szpitala Bersohnów i Baumanów w późnych latach 70. XIX wieku. W ten sposób podkreślony zostaje związek między historią budynku a prezentowaną w nim opowieścią historyczną. Wystawa kończy się w okresie powojennym w 1946 r., gdy gmach, jako pierwsza siedziba Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, stał się symbolem pierwszych wysiłków na rzecz upamiętnienia ofiar Holokaustu i badań nad tragicznym rozdziałem w historii polskich Żydów. Na terenie dawnego szpitala rozpoczęto prace nad odnalezionym w ruinach getta Archiwum Ringelbluma - tłumaczą władze muzeum.

Getto warszawskie powstało 83 lata temu. To jeden z najtragi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto