Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzykoterapia w szpitalu św. Rodziny. Sesjom towarzyszą dźwięki harfy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Pixabay.com
Szpital Świętej Rodziny jako pierwszy na Mazowszu i drugi w Polsce wprowadza sesje muzykoterapii dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz chorych noworodków. Śpiew mamy i taty, dźwięki harfy czy nucenie ma pomagać w rozwoju najmłodszych.

Muzykoterapia dla wcześniaków

Szpital imienia Św. Rodziny, jako pierwszy na Mazowszu, wprowadza sesje terapeutyczne muzykoterapii dla wcześniaków i ich rodziców .Są one dedykowane dzieciom przedwcześnie urodzonym oraz noworodkom chorym, po wcześniejszej konsultacji specjalisty neonatologa oraz psychologa opiekującego się matką. W przypadku dzieci urodzonych po 32. tygodniu ciąży każdej sesji muzykoterapii towarzyszy głos opiekuna oraz delikatne dźwięki harfy, a dla dzieci urodzonych wcześniej, rekomendowane jest używanie jedynie głosu. Podczas spotkań z muzykoterapeutą opiekunowie dziecka uczą się prostych kołysanek, które można śpiewać maluchom podczas codziennych czynności. Muzyka wykorzystywana do sesji dostosowana jest do nastroju dziecka i parametrów takich jak częstotliwość oddechów czy tętno.

- Muzykoterapia to nie koncert, tylko używanie muzyki do celów terapeutycznych. Dla dziecka naprawdę nie ma znaczenia, czy rodzic śpiewa czysto czy równo. Dla niego najważniejsze jest, by słyszeć rodzica i mieć go blisko siebie. Na tym właśnie, między innymi, polega muzykoterapia - wyjaśnia Agata Fandri, muzykoterapeutka Pododdziału Wcześniaków i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Zalety muzyko terapii

Dobrze jeśli odpowiednie melodie towarzyszą także poszczególnym rytuałom w ciągu dnia, np. podczas porannej pobudki, podczas karmienia, po drzemce, przed kąpielą. Śpiew, czy nucenie zapewnia maluchom spokój i pomaga w regulacji ich oddechu. Głos rodziców, jak podkreślają specjaliści warszawskiego szpitala jest niezbędny do budowania więzi i relacji z dzieckiem, a muzykoterapia wspiera harmonijny rozwój nowonarodzonych, wpływając na ich dobrostan psychiczny. Sesje przeciwdziałają zaburzeniom rozwojowym dzieci i przyspieszają zdrowienie, jednocześnie redukując poziom stresu oraz lęku.

- W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony”. Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe - mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto