Spis treści
Choć większość roślin lubi jasne miejsca, to nie wszystkie znoszą bezpośrednie, mocne słońce. A takie panuje na balkonach wychodzących na południe. Na szczęście dzięki odmianom odpornym na palące słońce i na takim balkonie możemy mieć piękne kwiaty. Radzimy więc, jakie gatunki dobrać.
Jak pielęgnować kwiaty na słonecznym balkonie? Uwaga na podlewanie!
Są kwiaty, które dobrze znoszą, a wręcz kochają słońce. Polecamy 8 gatunków kwiatów, które doskonale czują się na słonecznym balkonie. Są one łatwe w uprawie, a jedyna rzecz, o której musimy pamiętać – to podlewanie. Uprawiając kwiaty w nasłonecznionym miejscu, raczej nie unikniemy codziennego nawadniania kwiatów (wyjątkiem są m.in. portulaki, które znoszą przejściową suszę).
Sprawdź: Jakie kwiaty balkonowe podlewamy najrzadziej? Polecamy rośliny odporne na suszę.
Kwiaty najlepiej podlewać rano, ewentualnie wieczorem. Starajmy się przy tym nie moczyć liści i kwiatów. Nigdy nie podlewajmy kwiatów, kiedy świeci na nie mocne słońce! Używajmy też odstanej wody, o pokojowej temperaturze (wystarczy napełnić konewkę zaraz po podlewaniu i zostawić ją do następnego dnia). Lodowata woda może spowodować szok termiczny, szczególnie po upalnym dniu. Niewiele roślin to zniesie.
Rośliny należy podlewać obficie, „do syta”, bo jeśli tylko zmoczymy powierzchnię, a woda nie dotrze do korzeni, roślina z niej nie skorzysta. Ważne jest przy tym, żeby woda nie stała w doniczce lub skrzynce. W tym celu na dnie powinna być warstwa drenażu, a w dnie – otwory odpływowe, zadbajmy też o podstawkę, żeby woda nie kapała z balkonu.
Warto wybrać duże doniczki w jasnym kolorze, które będą lepiej magazynować wodę i mniej się nagrzewać. Do podłoża warto też domieszać hydrożel – to substancje w postaci granulek, które gromadzą wodę i stopniowo oddają ją do podłoża.
Zobacz także:
Jak nawozić rośliny balkonowe?
Jeśli chcemy, żeby nasze kwiaty kwitły obficie przez cały sezon, warto je nawozić. Ziemi w doniczce nie jest zbyt dużo, a rośliny szybko „wybierają” z niej składniki odżywcze. Bardzo wygodne są nawozy typu biohumus – są one naturalne, pozbawione zapachu i praktycznie nie można ich przedawkować. Dolewa się ich do wody przed podlewaniem.
Są też gotowe nawozy do kwiatów kwitnących (i/lub balkonowych), a także specjalistyczne do różnych grup roślin (w szczególności do pelargonii oraz surfinii). W ich przypadku musimy już dokładnie przestrzegać zaleceń producentów, bo za dużo nawozu jest nawet gorsze niż jego niedostatek.
Sprawdź też: Jakie rośliny posadzić na balkonie w cieniu? Polecamy najpiękniejsze gatunki
Kiedy sadzić kwiaty balkonowe?
Kwiaty balkonowe podzielimy na wiosenne i letnio-jesienne. Te pierwsze można sadzić już w marcu-kwietniu. Jednak ich uroda mija wraz z nastaniem ciepła, w maju-czerwcu (należą do nich m.in. bratki i wiosenne kwiaty cebulowe). Ale właśnie wtedy pojawia się obfitość kwiatów, które będą kwitły przez całe lato, a nawet jesień.
Ważne, żeby te „letnie” kwiaty sadzić po połowie maja, kiedy mija ryzyko przymrozków, bo większość z nich jest wrażliwa na zimno i posadzone zbyt wcześnie, możemy stracić (czasem pojawiają się w sprzedaży dość wcześnie). Za to będziemy je mogli sadzić i dosadzać przez cały sezon. W przypadku mocno nasłonecznionych balkonów nie sadźmy kwiatów podczas największego upału. Zróbmy to wczesnym rankiem, a najlepiej postarajmy się wybrać w miarę pochmurny dzień. Bo nawet odporne gatunki potrzebują nieco czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Pamiętajmy też o podlaniu świeżo posadzonych roślin.
Polecamy najlepsze kwiaty na słoneczny balkon. Poznaj rośliny, które nie boją się słońca.
Meble na balkon i na taras

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?