Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejszy sprzęt na świecie ratuje pacjentów w warszawskim szpitalu. Wykonano już dzięki niemu ponad 200 operacji

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wojskowy Instytut Medytczny
Wojskowy Instytut Medyczny dokonuje kolejnych przełomowych operacji dzięki robotowi da Vinci. To wielomilionowy sprzęt, który ułatwia pracę chirurgom na całym świecie, a w szczególności w zabiegach specjalistycznych wymagających ogromnej precyzji. Jak opowiada nam Zastępca Dyrektora WIM wczoraj przeprowadzono pierwszą w Polsce operację torakochirurgiczną z użyciem robota.

Jak mówi w rozmowie z nami pułkownik Jarosław Kowal, Zastępca Dyrektora WIM, to bardzo ważny krok w rozwoju medycyny w Polsce. Po pierwsze, zakończył się proces certyfikacji robota w zakresie jego kolejnych możliwości, dzięki czemu sprzęt może być wykorzystywany nie tylko do kardiochirurgii jak dotychczas, ale także torakochirurgii, czyli operacji związanych z chirurgią klatki piersiowej i układem oddechowym. Lekarze zoperowali wczoraj grasicę, a dziś ma zostać wykonywany zabieg u pacjenta z guzem płuca.

Szpital przeprowadził do tej pory już ponad 200 operacji robotycznych

Najnowocześniejszy sprzęt na świecie ratuje pacjentów w wars...

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy wykonać już tak wiele operacji, ponieważ to naprawdę duża liczba, ale co najważniejsze pomóc tylu ludziom. Mamy wykwalifikowany zespół, który ciągle się rozwija, certyfikowaliśmy sprzęt, dzięki czemu ma on kolejne zastosowania. Bardzo nas to cieszy, że tak naprawdę, wykonaliśmy kolejny krok w rozwoju medycyny w naszym kraju. To technika operacyjna znacznie mniej inwazyjna i bezpieczniejsza – opowiada nam płk Jarosław Kowal.

Warszawska jednostka dysponuje robotem od około półtora roku. 8 października 2020 roku otwarto Centrum Chirurgii Robotycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym, a na wydarzeniu pojawił się Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak.

- By kadra mogła spełniać oczekiwania pacjentów musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt – najnowocześniejszy i najlepszy. Taki sprzęt już jest właśnie na wyposażeniu szpitala przy ulicy Szaserów. Koszty są niebagatelne natomiast niewątpliwie zwrotem tej inwestycji będzie przywrócenie do zdrowia wielu tych, którzy oczekują dziś operacji - mówił minister Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Centrum.

Faktycznie, koszt robota to około dwóch milionów, a jego eksploatacja nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Dlatego szybko zabrano się do pracy. Już sześć dni po otwarciu oddziału informowano o pierwszych zabiegach, które będą wykonywane nowoczesnym sprzętem. Wskazywano, że w Centrum Chirurgii Robotycznej WIM wykonywane będą zabiegi operacyjne na jelicie grubym, radykalnego wycięcia macicy, wycięcia prostaty, wycięcia ciężkiej głębokiej endometriozy, operacje na żołądku (rak tego narządu) czy wycięcia guza nerki. Teraz już wiemy, że urządzenie może pomóc także pacjentom z chorobami układu oddechowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto