Niechlubne rekordy

Łukasz Bodych (z piłką) w Pruszkowie wykorzystał dwa z jedenastu rzutów z gry. W tym sezonie w jedenastu ligowych meczach na 69 jego rzutów celnych było 26. Tadeusz Surma
Spójnia przegrała dziesiąty mecz w I lidze. Już w pierwszej kwarcie rywal rzucił jej 31 punktów, tylko o jedenaście mniej niż stargardzki zespół zdobył w całym meczu.

Spójnia Stargard bije kolejne niechlubne rekordy. Miała już dziewięć kolejnych porażek w meczach o pierwszoligowe punkty, zaliczyła też trzy z rzędu mecze, w których rzuciła tylko po 53 punkty, a teraz dała się ograć różnicą 38 punktów. Podopieczni trenera Czesława Kurkiańca przegrali w Pruszkowie ze Zniczem Basket 42:80. Nie tylko więc dali się rozgromić, ale też zdobyli tak mało punktów, że średnia na kwartę wychodzi niespełna 11. W przeszłości stargardzki zespół notował spotkania, w których nie zdobywał wiele punktów, ale nie kończyły się takimi porażkami. Na przykład w grudniu 2010 roku, kiedy trenerem Spójni był Tadeusz Aleksandrowicz, rzucił w Łańcucie z Sokołem tylko 51 punktów, ale potrafił wygrać tamten mecz dwoma punktami. Porażka sprzed kilku dni w Pruszkowie jest tym bardziej dotkliwa, że przeciwnikiem był inny zespół z dolnej części tabeli I ligi. Spójnia jechała na to spotkanie podbudowana pierwszą wygraną w tym sezonie, ze Stalą Ostrów i miała postarać się o drugie zwycięstwo, by niebawem opuścić ostatnie miejsce w klasyfikacji. Jak się skończyło, wiadomo. Gracze stargardzkiego pierwszoligowca pozwolili rywalom rzucić w pierwszej kwarcie 31 punktów. Czegoś takiego dawno nie było. W tym sezonie w jednej kwarcie tracili najwyżej 25 pkt. Tak było w spotkaniach z AZS Kutno (57:78) i Wilkami Morskimi Szczecin (53:67). W meczu z WKK Wrocław, w którym przeciwnik rzucił ponad 80 punktów (53:83), największa jego zdobycz w jednej kwarcie to 22 pkt. A czym Spójnia odpowiedziała Zniczowi Basket? Na 62 rzuty z gry wykorzystała 15, co daje skuteczność tylko 24 procent. Jeśli chodzi o same trzypunktowe rzuty, to wykorzystała dwa z osiemnastu. Miała 34 zbiórki, a rywale 46. Najlepszym strzelcem stargardzkiego zespołu w tym spotkaniu został Karol Pytyś, który rzucił 7 punktów. Łukasz Bodych trafił dwa z jedenastu rzutów, Adrian Suliński dwa z dziewięciu, Marcin Stokłosa jeden z sześciu. W ten sposób meczu w I lidze wygrać nie można. Ta porażka musiała najbardziej zaboleć Sulińskiego i Michała Kwiatkowskiego. Ten drugi wykorzystał jeden z czterech rzutów. Obaj przyszli przed sezonem do stargardzkiego klubu właśnie ze Znicza Basket Pruszków. Nie tak pewnie wyobrażali sobie mecz ze swoim byłym zespołem. Spójnia grała już z trzema drużynami plasującymi się na miejscach od dziesiątego do trzynastego. Wszystkie przegrała. Na wyjeździe uległa Astorii Bydgoszcz, MCKiS Jaworzno i Zniczowi Basket Pruszków. W tę sobotę zagra u siebie z czwartą drużyną plasującą się w tej części tabeli. Rywalem Spójni będzie AZS Politechnika Poznańska, który wygrał dotychczas dwa razy i jest na dwunastym miejscu. Spotkanie w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pierwszej Brygady rozpocznie się o godzinie 17. Tabela 1. MOSiR Krosno        11    22    836-690 2. SIDEn Toruń        11    21    861-699 3. AZS Kutno        11    19    841-724 4. Dąbrowa Górnicza    11    19    860-816 5. WKK Wrocław        11    17    826-765 6. Wilki Morskie Szczecin    11    17    846-818 7. Start Lublin        11    17    739-725 8. Sokół Łańcut        11    16    808-774 9. Stal Ostrów        11    16    812-818 10. Znicz Pruszków    11    15    751-812 11. Astoria Bydgoszcz    11    14    843-913 12. AZS Poznań        11    13    691-842 13. MCKiS Jaworzno    11    13    683-848 14. Spójnia Stargard    11    12    630-783