Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niespodzianka dla kierowców w Warszawie. Jeszcze przed świętami cztery ulice i dwa skrzyżowania na Mokotowie zostaną otwarte

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Najpóźniej 23 grudnia kierowcy będą mogli pojechać ulicami na Mokotowie, które dotychczas były zamknięte ze względu na budowę trasy tramwajowej do Wilanowa.
Najpóźniej 23 grudnia kierowcy będą mogli pojechać ulicami na Mokotowie, które dotychczas były zamknięte ze względu na budowę trasy tramwajowej do Wilanowa. Krzysztof Jedynak
Dobra wiadomość dla zmotoryzowanych! Najpóźniej 23 grudnia kierowcy będą mogli pojechać ulicami na Mokotowie, które dotychczas były zamknięte ze względu na budowę trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak informuje stołeczny ratusz, przejezdny będzie cały ciąg czterech przebudowanych dróg o łącznej długości 2,5 km – od Puławskiej przez Goworka, Spacerową i Gagarina do Czerniakowskiej.

Stołeczny ratusz podał przed świętami dobre wiadomości, z których z pewnością ucieszą się kierowcy. Już w najbliższych dniach udostępniony zostanie ciąg Puławskiej, Goworka, Spacerowej i Gagarina – aż do ul. Czerniakowskiej. Ruch drogowy wróci też na kluczowe dla dzielnicy Mokotów skrzyżowanie Gagarina, Spacerowej i Belwederskiej. Będzie już można skręcić z Puławskiej w Goworka i zjechać w dół do Dolnego Mokotowa. To połączenie drogowe było niedostępne od maja – w czasie prac nad torowiskiem, jezdniami i odbudową ciepłociągu. Stopniowe włączanie ruchu drogowego na tym ciągu potrwa kilka dni.

Spore zmiany przy Placu Unii Lubelskiej

Pod koniec roku na placu Unii Lubelskiej wróci organizacja ruchu sprzed budowy tramwaju. Kierowcy przejadą także ulicą Puławską od Goworka w kierunku placu.

Otwarte zostaną ulice Goworka i Spacerowa. Będzie nimi można pojechać tylko na dół, do Belwederskiej. Ruch wróci także na skrzyżowaniu z Belwederską. Ze Spacerowej będzie można pojechać wyłącznie prosto, w Gagarina. Jedynie autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego skręcą w prawo, w Belwederską.

To jednak nie koniec udogodnień. Jednocześnie otwarta zostanie północna jezdnia ulicy Gagarina, na odcinku od Belwederskiej do Sieleckiej.

- Będą tu dwa pasy, po jednym w każdym kierunku. Dalej, od Sieleckiej do Czerniakowskiej, przejezdne będą już obie nitki drogi – przekazał Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta.

Ulice Sułkowicka i Nabielaka stracą połączenie z ulicą Belwederską. Zostanie na nich wprowadzony ruch dwukierunkowy. Kierowcy dojadą do nich ulicami Sielecką, Chełmską lub Nowotarską i Stępińską do południowej jezdni Gagarina (zamknięty będzie jej fragment pomiędzy ulicami Stępińską a Sielecką).

Autobusy na Gagarina

Dobra wiadomość dla pasażerów komunikacji miejskiej w stolicy. Obecnie autobusy linii: 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 i N81 jeżdżą ulicami Goworka i Spacerową w jednym kierunku – do Belwederskiej. Ale już niebawem się to zmieni. Za kilka dni linie 131, 167, 168, N31 i N81 pojadą dalej prosto przez ul. Gagarina.

- Pozostałe będą skręcały ze Spacerowej w prawo w Belwederską. Na trasę przebiegającą ulicami Gagarina i Belwederską wrócą autobusy linii 180. Przestanie obowiązywać objazd ulicami Nabielaka i Sułkowicką. Otwartym fragmentem Puławskiej, przed placem Unii Lubelskiej, będą kursowały autobusy 222 i N37. Linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry pojedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską – podał Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Zmiany w organizacji ruchu

- Na ferie zimowe zaplanowane jest rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Jest to fragment, którego wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów. Warunkiem rozpoczęcia prac w tym miejscu jest udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina. Start tego etapu jest uzależniony od pogody. Wykonawca tramwaju do Wilanowa – Budimex – planuje też w styczniu zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach – wskazał Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Przy Witosa i przy Wilanowskiej ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Roboty budowlane zostaną przerzucone na drugą część skrzyżowań. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przełożony na nowo zbudowaną jezdnię.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta, termin uruchomienia tramwaju do Wilanowa jest zależny od szerszego zakresu przebudowy ciepłociągów na Mokotowie. Gdy wykonawca odsłonił rury okazało się, że ich część, wybudowana kilkadziesiąt lat temu, jest w złym stanie technicznym. Zapadła decyzja o budowie 8 km rur ciepłowniczych, co zapewni mieszkańcom sprawność działania instalacji na wiele lat. Nowy harmonogram, zmieniony przez przebudowę rur ciepłowniczych zakłada niewielkie przesunięcie terminów.

Tramwaj po ulicy Gagarina ma zacząć kursować jeszcze wiosną 2024 roku, a do Wilanowa dotrze wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku.

Budowa tramwaju do Wilanowa wiąże się też z posadzeniem 640 drzew. Dzięki dodatkowym, dobrowolnym nasadzeniom wszystkich drzew będzie ich tu 890. Z tej liczby posadzono już 390 sztuk.

- Kolejnych 60 zostało przesadzonych, z czego siedem 19 grudnia – z ul. Św. Bonifacego. Drzewa rosły w miejscu jezdni, które będą przesunięte z powodu budowy torów tramwajowych – zadeklarował Dutkiewicz.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto