Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oszustwo pod Warszawą. 25-latek chciał pomóc swojej babci. Mężczyzna przesłał pieniądze oszustowi

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Mężczyzna padł ofiarą oszusta
Mężczyzna padł ofiarą oszusta Karolina Misztal / Archiwum Polska Press
25-latek myślał, że pomaga babci, która potrzebuje opłacić zamówienie. Mężczyzna wygenerował i przesłał kod systemu płatności mobilnej. Okazało się, że koresponduje z oszustem. W efekcie stracił 400 złotych. W związku ze zdarzeniem, które miało miejsce w Ciechanowie, policja po raz kolejny zaapelowała o ostrożność w tego typu sytuacjach.

Policjanci po raz kolejny ostrzegają w komunikacie przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych. Mundurowi przypominają, że przestępcy włamują się na konta użytkowników portalu społecznościowego, podszywają pod znajomych i proszą o pilną pożyczkę.

Często zdarza się też, że ofiarami oszustów stają się starsze kobiety, które myślą, że korespondują ze swoimi wnukami, będącymi w pilnej potrzebie finansowej. Funkcjonariusze z Ciechanowa właśnie poinformowali o zupełnie odwrotnej sytuacji.

11 stycznia do tamtejszej komendy zgłosiła się 68-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Kobieta przekazała policjantom, że ktoś włamał się na jej konto społecznościowe i za pośrednictwem komunikatora wysłał wiadomość do znajomych z prośbą o opłacenie zamówienia.

Wnuk 68-latki ofiarą oszustwa

Jedną z ofiar oszusta okazał się wnuk 68-latki, który uwierzył, że koresponduje ze swoją babcią. Mężczyzna wygenerował i przesłał kod systemu płatności mobilnej. Gdy zorientował się, że pieniądze zostały wypłacone w bankomacie w Radomiu, zadzwonił do babci, aby upewnić się, czy to ona wysłała wiadomość z prośbą o pożyczkę.

Niestety było już za późno. 25-latek stracił 400 złotych.

Jak dotąd nie ustalono, kto jest odpowiedzialny za przestępstwo.

Apel policji

Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o pożyczkę lub o przekazanie kodu systemu płatności mobilnej - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę - apeluje asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Policjantka dodaje, że należy zadbać o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Funkcjonariuszka przypomina, że należy korzystać ze skomplikowanych haseł, które nie są związane z powszechnie znanymi o nas informacjami, takimi jak imię i nazwisko, data urodzenia, czy miejsce zamieszkania.

Jeśli serwis internetowy nam to umożliwia, używajmy wieloetapowej weryfikacji podczas logowania - czytamy w komunikacie ciechanowskiej policji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto