Nowe wystawy w Galerii Wozownia w Toruniu!

redakcja
redakcja
Galeria Wozownia zaprasza na trzy nowe wystawy: Julia Curyło "Odpusty i cudowne widzenia" - obrazy, Andrzej Jerzy Lech "Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010" oraz Jarek Jeschke "Żelazny" - obrazy-obiekty.

Andrzej Jerzy Lech
Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010
wystawa czynna 1.07- 24.07.2011
Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.
Wystawa złożona z ponad 110 fotografii prezentuje kolejne okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej, Cmentarz zamknięty, 60 furtek, Amsterdam, Warka, Kazanłyk..., 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912, Dziennik podróżny, aż po realizowany już w XXI wieku Panoramiczny dziennik podróżny. Celem ekspozycji będzie pokazanie, że dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez A.J. Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. I 90. (między innymi tak zwanej „fotografii elementarnej" i „szkoły jeleniogórskiej"). Ważnym składnikiem tego przedsięwzięcia jest opublikowanie specjalistycznego albumu na temat całej twórczości artysty, który zawiera kilka tekstów krytycznych oraz rys biograficzny i bibliografię, w tym teksty Jerzego Buszy, Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz, Johna Wooda.
Andrzej Jerzy Lech studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Warto zaznaczyć, że artysta już w roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie (Niemcy). Od 1989 Andrzej Jerzy Lech mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny Subiektyw – Kolekcja Wrzesińska.
Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA.
Do Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu wystawa trafiła z łódzkiej Galerii FF. Będzie także prezentowana w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Miejskiej Bibliotece im. C.K. Norwida w Świdnicy, Galerii BWA w Jeleniej Górze oraz Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Planowany jest także pokaz podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie w 2012 roku.
Z cyklu Laboratorium sztuki 2011. Wielkie mi rzeczy!
Jarek Jeschke
Żelazny
wernisaż : 1.07.2011, godz. 18:00
wystawa czynna 1.07- 24.07.2011
kuratorka: Maria Niemyjska
Jest to trzecia wystawa w cyklu "laboratorium sztuki", który jest w tym roku poświęcony tematowi skali, a w szczególności miniaturyzacji, operowaniu modelem lub makietą.
Jarosław Jeschke zaprezentuje nowy projekt "Żelazny", zainspirowany zderzeniem dwóch samolotów w 2007 roku, podczas Air Show w Radomiu. Obrazy-obiekty odnoszą się poniekąd do fragmentów rozbitych samolotów, ale również przywołują problematykę związaną z fragmentaryzacją i całościowością. Każdy z nich posiada niejasny status będąc niezależnym dziełem sztuki i jednocześnie sugerując kształtem, że jest elementem większej konstrukcji.
Jarosław Jeschke urodził się w 1977 w Kożuchowie. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. W latach 1999-2004 studiował malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracę dyplomową zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Przede wszystkim malarz. Uprawia sztukę skoncentrowaną na malarskim medium. Nie jest mu obca awangardowa w duchu analiza materialnych uwarunkowań obrazu, ale także na wiele sposobów testuje możliwość przekładu tego, co zobaczone na to, co malarskie. W ostatnim czasie dużo fotografuje.
Julia Curyło
Odpusty i cudowne widzenia
Kuratorka
Ewa Sułek
Wernisaż 1 lipca godz. 18
Wystawa czynna do 24 lipca 2011
Julia Curyło analizuje kontrasty i absurdy społeczne poprzez stosunek człowieka XXI wieku do wiary, mistyki i religii. Problem skomercjalizowania wiary, kwestia istnienia popkultury w religii, blichtr kolorowych i pociągających obiektów a także estetyka kiczu towarzysząca wierze katolickiej – to kwestie, które w szczególności ją interesują. Korzenie jej twórczości odnajdziemy głównie w surrealizmie i neo-pop.
W Polsce, kraju silnie katolickim, religia leży w sferze nietykalności, pozostaje tematem tabu, doktryną totalną kreującą jedyny prawidłowy obraz rzeczy. W malarstwie Curyło pojawiają się obiekty kultu religijnego - figurki świętych, które artystka kupujew sklepach z dewocjonaliami. Ze szczegółami oddaje tendencyjne i pozbawione wyrazu twarze, jaskrawe kolory, charakterystyczne gesty. Julia Curyło, wychowanka szkoły katolickiej, wykorzystuje w swoich pracach znajomość świata i praktyk katolików. Artystka odwołuje się do wizualnej sfery wiary - przedstawień odpustnych, jarmarcznychi dewocyjnych, obnażając jej banalne i populistyczne oblicze prowadzące do uprzedmiotowienia a wręcz ideologizacji religii. Skupiając się na symbolu, można zapomnieć o istocie wiary. U Curyło materializują to dmuchane zwierzęta, przedmioty sztuczne, ulotnei podatne na przebicie.
Odpust w teologii katolickiej oznacza odpuszczenie przez Boga win, darowanie kary. Uzyskuje się go poprzez spełnienie wymaganych warunków i wykonanie odpowiednich czynności. Odpusty u Curyło to ślepe posłuszeństwo obrządkom i czynnościom, stronie formalnej, a nie duchowej, każdej religii. Służą otrzymaniu rozgrzeszenia i często stanowią jedynie powierzchowną stronę wiary.
Cudowne widzenia nawiązują do etosu cudowności związanego z wiarą katolicką – widzeń i ekstaz, które pogłębiają para-fizyczny związek cz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie