Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sezon w Teatrze Kochanowskiego w Opolu

redakcja
redakcja
Tomasz Konina obiecywał wspólne przedsięwzięcie teatru i filharmonii, gdy przejmował Kochanowskiego. W tym sezonie ta obietnica się ziści.
fot. Paweł Stauffer
Tomasz Konina obiecywał wspólne przedsięwzięcie teatru i filharmonii, gdy przejmował Kochanowskiego. W tym sezonie ta obietnica się ziści. fot. Paweł Stauffer redakcja
Opolska scena dramatyczna zaprasza po wakacyjnej przerwie na swoje spektakle już jutro (9 września) ale na pierwszą premierę trzeba zaczekać do 5 listopada. Niedawno ruszyły próby do wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest adaptacja "Idioty" Dostojewskiego.

- Noszę się z tym tytułem od wielu lat - mówi Tomasz Konina, dyrektor "Kochanowskiego. - To opowieść o młodym człowieku, który pojawia się w wielkim mieście, w bardzo okrutnym świecie. Choć akcja powieści dzieje się w XIX wieku, jej wymowa jest bardzo współczesna. Mówi o strachu - przed śmiercią, samotnością, niezrozumieniem; o tym, jak trudno funkcjonować w świecie człowiekowi, który jest otwarty i wrażliwy.
W roli Myszkina zobaczymy Macieja Namysłę, a Rogożyna zagra Krzysztof Wrona.
Premiera "Idioty” zainauguruje festiwal Inter Opole, który ma być wizytówką opolskiego teatru; także okazją do zaprezentowania całego zespołu, powiększonego w tym sezonie o czworo młodych aktorów. Debiutantami, tuż po szkole teatralnej, są Kornelia Angoska i Jarosław Dziedzic. Po przerwie wraca na opolską scenę Adam Ciołek. Do zespołu Kochanowskiego dołączył też Łukasz Schmidt, dotąd aktor teatru lalek.
 
Kilka dni po "Idiocie", 15 listopada, kolejna wielka premiera - "Odyseja". Jak można czytać dzieło Homera współcześnie, pokaże Krzysztof Garbaczewski, znany opolskiej publiczności z niezwykle ciekawej inscenizacji "Chóru sportowego".
 
Program minifestiwalu uzupełni gościnny występ Krystyny Jandy (9 listopada), która zaśpiewa piosenki ze swych głośnych przedstawień.
Mikołajowym prezentem dla teatromanów będzie wspólne przedsięwzięcie "Kochanowskiego” i Filharmonii Opolskiej. "Zemsta nietoperza", operetka Johanna Straussa, jedno z najpopularniejszych dzieł tego gatunku, powstanie wspólnym wysiłkiem. Za stronę muzyczną będzie odpowiadać Bogusław Dawidow, szef FO.
On też ściągnie do Opola solistów oraz poprowadzi 60-osobową orkiestrę i chór. Kostiumy i scenografię przygotuje znakomita Zofia de Ines, a całość wyreżyseruje Tomasz Konina, który ma na swym koncie wiele przedstawień operowych. W rolach mówionych pojawią się też opolscy aktorzy. Premiera planowana jest na 5 grudnia.
W marcu Michał Borczuch, młody zdolny reżyser, pracujący w Starym Teatrze w Krakowie, wystawi u nas komedię Szekspira "Wieczór trzech króli”. Również na wiosnę planowana jest inna komedia. Będzie to jedyna współczesna pozycja w tym sezonie - angielska sztuka "Jak się kochają" Alana Ayckbourna, jednego z najchętniej wystawianych dramatopisarzy, autora 70 brawurowych komedii.
W kwietniu po Wielkanocy odbędą się jubileuszowe, XXXV Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Iga Gańczarczyk i Magdalena Stojowska (opracowały dramaturgicznie nową wersję "Aktorów prowincjonalnych") przygotują na festiwal dawno nie granego u nas Witkacego - "W małym dworku".
Na zakończenie sezonu zobaczymy jeden z największych literackich melodramatów, tragiczną historię miłości Małgorzaty Gautier i Armanda Duvala, czyli "Damę kameliową" Dumasa. W scenerii bajkowego zamku w Mosznej widowisko plenerowe wyreżyseruje Tomasz Konina.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto