Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kapliczkach i krzyżach z Radziejowa i okolic

Redakcja
Spotkanie
Spotkanie Karol Szmagalski
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. F. Becińskiego w Radziejowie w dniu 26 kwietnia 2013 r. zaprosiła na promocję wydawnictwa: „Pejzaż frasobliwy – czyli o kapliczkach i krzyżach z Radziejowa i okolic”.

Ich autorki to : Edyty Kubickiej oraz Natalii Magdaleny Wielgosz. Jest to niezwykle ciekawy temat podjęty przez nie. 
Słowo o problematyce wygłosiła Danuta Wielgosz dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publiczne inicjatorki wydania wspomnianego opracowania dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego, a także wsparciu Burmistrza Miasta. Złożyła podziękowanie Halinie Paczkowskiej za zainicjowanie tej sprawy . O kulisach powstania i pracą nad wydaniem mówiły autorki Edyta Kubicka i Natalia Magdalena Wielgosz. 
Zadbano o oprawę artystyczną. Przedstawiciele Szkoły Muzycznej stworzyli niezapomniany nastrój muzyką Chopina a młodzież wspaniałą recytacją. Był też poczęstunek przy kawie i herbacie. 
Przy pełnej frekwencji w czytelni biblioteki udział wzięli przedstawiciele władz: Henryk Gapiński Starosta Powiatowy, Wojciech Kotarski Sekretarz Starostwa, Sławomir Bykowski Burmistrz Miasta , Halina Paczkowska Prezes Towarzystwa Miłośników Kujaw, dyrektorzy szkół, nauczyciele i wielu innych. 
Jeżdżąc po drogach powiatu radziejowskiego rowerem mogłem zauważyć sporo przydrożnych kapliczek porozrzucanych po polach i lasach. Zlokalizowanych przy drogach głównych, lokalnych. Kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że trudno znaleźć przyczyny ich powstania. Kapliczki fundowane jako wota dziękczynne bądź upamiętniające różne wydarzenia. Budowane z różnych przyczyn i okoliczności. Są, gdyż były. Był to po prostu uniwersalny przejaw religijności ludowej. 
Z siodełka roweru i nie tylko można zaobserwować, że występują kapliczki drewniane i murowane. Drewniane najczęściej znajdują się na drzewach, słupach lub po prostu na ziemi. Murowane mają zwykle formę małego, zadaszonego budynku. Krzyże najczęściej cmentarne ale także zlokalizowany przy drogach , wzniesione w celu wspomożenia duszy niewinnie zabitego, mające charakter pokutny i dziękczynny oraz wiele figur świętych .
Album fotek z eskapad rowerowych.Tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10201240026783615.1073741880.1259848402&type=3 
KS.
 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto