Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obozy zagłady i linie tramwajowe w Kielcach? Tak piszą o nas w internecie

redakcja
redakcja
redakcja
To, co można przeczytać na temat Kielc w niektórych zagranicznych encyklopediach internetowych woła o pomstę do nieba.

W Kielcach mieszka 129 tysięcy mieszkańców, znajdowały się w nich cztery niemieckie obozy zagłady a jedynym warty uwagi faktem w ich historii był pogrom Żydów w 1946 roku. Takie wnioski można wyciągnąć na temat Kielc z zagranicznych encyklopedii internetowych.
Często wydaje się nam, że o swoim mieście wiemy wszystko i nic nas już nie zaskoczy. Nic bardziej błędnego! Wystarczy wejść na przykład na czeską edycję Wikipedii albo na stronę internetową brytyjskiej encyklopedii Britannica, aby przekonać się, że nasza wiedza jest mówiąc delikatnie... skąpa.
Cztery obozy zagłady
Już kilka lat temu zwrócono uwagę na wpis umieszczony na stronach internetowych renomowanej brytyjskiej encyklopedii Britannica. Według niego w Kielcach, podczas drugiej wojny światowej, znajdowały się cztery obozy zagłady, co jest oczywiście całkowitą nieprawdą. W stolicy województwa świętokrzyskiego znajdowały się co prawda getto żydowskie i obóz dla sowieckich jeńców wojennych, który Niemcy założyli pod Telegrafem, ale nie istniał tu żaden obóz zagłady. Jaka może być geneza tego błędu? Otóż w latach okupacji niemieckiej na terenie miasta znajdowały się cztery obozy pracy przymusowej – przy ulicy Karczówkowskiej, Zagnańskiej, Jasnej oraz Młynarskiej i to właśnie one zostały najprawdopodobniej fałszywie zakwalifikowane, jako obozy zagłady.
Innych ciekawostek na temat miasta możemy dowiedzieć się z internetowej rosyjskiej encyklopedii Rubricon. Według niej w Kielcach mieszka sto dwadzieścia dziewięć tysięcy mieszkańców (dane pochodzą z 1971 roku).
Wikipedia prawdę ci powie
Wikipedia to dziś najpopularniejsze źródło wiedzy na świecie. Możemy być pewni, że zagraniczny turysta czy inwestor chcący uzyskać jakiekolwiek informacje na temat Kielc, zajrzy do Wikipedii. Jaki wizerunek Kielc tam zastanie?
Niestety oprócz podstawowych danych geograficznych i statystycznych niewiele tu informacji. W bułgarskiej wersji Wikipedii najdłuższe zdanie o Kielcach brzmi „To jest 116 km na północny wschód od Krakowa, 134 km na wschód od Częstochowy, 80 km na południowy zachód od Radomia, 185 km na południe od Warszawy".
Wielki rozwój gospodarczy
W czeskiej Wikpedii po wpisaniu hasła Kielce możemy się dowiedzieć na przykład, że ciągle planowana jest budowa linii tramwajowej, a prace są zawieszone z powodu problemów finansowych. Znajdziemy też ciekawostkę historyczną mówiącą o tym, że miasto zostało zniszczone przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej w 1655 roku. Teoretycznie wszystko by się zgadzało, gdyby nie pewien szczegół – wojna trzydziestoletnia miała miejsce w latach 1618 -1648 a potop szwedzki w latach 1655 -1660. Z najazdem Szwedów na Kielce ma też problem rosyjska Wikipedia, według której miał on się odbyć w 1660 roku.
Co na to osoby mające dbać o promocję stolicy naszego województwa?
- Myślę, że nikt z nas nie ma wpływu na to, co jest umieszczane na tego typu stronach – mówi Krzysztof Tworogowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce. – W Wikipedii często możemy znaleźć wiele przekłamań związanych nie tylko z Kielcami. Dlatego jeśli chcemy uzyskać informacje na jakiś temat to powinniśmy korzystać z wielu różnych źródeł – dodaje. - W każdym razie będę kontaktował się z Panią Anną Ciulębą, rzecznikiem prasowym prezydenta Lubawskiego i spróbujemy coś w tej sprawie zrobić.
Na osłodę pozostaje przeczytanie hiszpańskiej Wikipedii. Według niej Kielce „przeżywają wielki rozwój gospodarczy ze względu na inwestycje zagraniczne w regionie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto