Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obszary sieci Natura 2000: Turystyka

Tomasz Zawadzki
Piotr Kawaliło
Turystyka jest jedną z najważniejszych dziedzin współczesnej gospodarki. Napędza ona przedsiębiorczość, służy tworzeniu się nowych miejsc pracy i pozyskiwania dochodów przez lokalne społeczności.

W tym kontekście ciekawie prezentują się wyniki badań przedstawionych w 2011 roku przez Komisję Europejską. Okazało się, że wybierając ośrodek turystyczno-wypoczynkowy młodzi ludzie za najważniejsze uznali, aby ten oferował sportowy i aktywny odpoczynek, połączony z walorami ekologicznymi.

Doskonale wpasowuje się w to program Natura 2000, który świadomym ekologiczna turystom oferuje zrównoważone, aktywne formy wypoczynku, z dala od zatłoczonych kurortów turystycznych.
Coraz popularniejsze stają się ekoturystyka, agroturystyka i zielone szkoły, a także turystyka rowerowa, wodna, konna oraz obserwacja i fotografowanie przyrody. Bogate przyrodniczo regiony, z dobrze zachowaną florą i fauną, mogą być silnym punktem krajowej turystyki. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt wyjątkowości obszarów Natury 2000, które swoje powstanie zawdzięczają ochronie tego co najcenniejsze i najpiękniejsze na naszym kontynencie.

Gdy rozwija się turystyka, przy okazji powstają dziesiątki inicjatyw pobocznych, a korzyści czerpią dziesiątki osób.

Pamiętajmy przy tym pamiętać, że w takim wypadku środowisko i turystyka są ściśle ze sobą powiązane i uzależnione od siebie. Z natury rzecz turystyka może zagrażać trwałości ekosystemów przyrodniczych. Dlatego organizatorzy wszelkich wycieczek powinni pamiętać, że troska o środowisko ma znaczenie nadrzędne.

Wszystkie czynniki, które negatywnie wpływają na przyrodę w dalszej perspektywie mogą doprowadzić do osłabienia lub całkowitego zaniku turystki w regionie. Dlatego choć sieć Natura 2000 nie blokuje rozwoju turystyki, to nakłada na inwestorów szczególne reguły i ograniczenia. Rozbudowa infrastruktury nie może w negatywny sposób oddziaływać na środowisko. Także okres, w którym mogą pojawić się turyści, a także ich liczba, powinny być uzależnione od wymogów ochrony na danym obszarze.

W Polsce pojawiają się już pierwsze pomysły na zagospodarowanie turystyczne terenów chronionych. Jednym z nich jest Rzeczpospolita Ptasia. Pomysłodawcami projektu jest Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis viribus". Ma on na celu zebranie miłośników ptaków w Słońsku. Wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej obowiązuje specjalna konstytucja i kodeks obserwatora ptaków. Każdy dostaje też paszport, w którym zbiera pieczątki potwierdzające pobyt (różne w każdym roku). Co ciekawe każdy rok poświęcony jest innemu rzadkiemu lub zagrożonemu gatunkowi występującemu w Rzeczpospolitej Ptasiej.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

Ciekawym i bardzo pomocnym narzędziem w planowaniu ekowycieczki jest też katalog obszarów Natury 2000, znajdujący się pod adresem internetowym http://obszary.natura2000.org.pl. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę określony gatunek rośliny, zwierzę lub formację przyrodniczą, którą chcemy zobaczyć, a program znajdzie dla nas wszystkie obszary Natury 2000, w których będzie to możliwe. Wystarczy się spakować, wsiąść w pociąg lub samochód i cieszyć oko skarbami przyrody. Do czego serdecznie wszystkich zachęcam.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto