Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odeszli w 2011 roku...

Redakcja
Irena Kwiatkowska, Małgorzata Dydek, Paulina Pruska, Stefan Kuryłowicz - 1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli.
Odeszli w 2010 roku »
Odeszli w 2009 roku »
Odeszli w 2008 roku »

**Zofia Bystrzycka - zm. 4 stycznia 2011 r.
Polska powieściopisarka, korespondentka wojenna. Opublikowała m.in.: „Ładne kwiatki”, „Inna młodość”, „Samotność”.

Krzysztof Kolberger – zm. 7 stycznia 2011 r.**
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru, zagrał m.in. w „Dziadach” i „Weselu”. Znany także z ról aktorskich w filmach: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”, „Sfora” czy „Pan Tadeusz”. Wyreżyserował takie sztuki jak: „Krakowiacy i górale”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Miał 61 lat.

Krzysztof Kolberger nie żyje »
**Józef Życiński – zm. 10 lutego 2011 r. **
Biskup rzymskokatolicki, filozof, teolog, publicysta, biskup diecezjalny tarnowski, arcybiskup metropolita lubelski. Laureat Fenomenów Przekroju, otrzymał także Medal św. Jerzego – nagrodę „Tygodnika Powszedniego”. Miał 62 lata.

abp Józef Życiński nie żyje »

Jerzy Nowosielski – zm. 21 lutego 2011 r.

Polski malarz, autor wielu prac o tematyce religijnej, portretów, pejzaży, ale także obrazów abstrakcyjnych. Laureat Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Założył z żoną Zofią Fundację Nowosielskich, która przyznaje każdego roku nagrodę i stypendia młodym artystom. Wybitny malarz miał 88 lat.

Jerzy Nowosielski nie żyje »

Irena Kwiatkowska – zm. 3 marca 2011 r.
Gwiazda filmu, teatru, radia, kabaretu. Miała 98 lat. Znana m.in. z seriali: „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa”,„Graczykowie”. Zagrała w „Zmiennikach”, „Ożenku” czy „Rozmowach kontrolowanych”. Swoje ostatnie lata spędziła w domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Irena Kwiatkowska nie żyje »
Pogrzeb Ireny Kwiatkowskiej [zdjęcia] »

Waldemar Baszanowski – zm. 29 kwietnia 2011 r.
Najwybitniejszy polski sztangista. Był pięciokrotnym mistrzem świata i sześciokrotnym mistrzem Europy. Zdobył dwa złote medale olimpijskie w Tokio i Meksyku.

Marek Nawara – zm. 25 maja 2011 r.
Pierwszy marszałek Małopolski i jeden z najaktywniejszych polskich samorządowców. Miał 55 lat.

Małgorzata Dydek-Twigg**– zm. 27 maja 2011 **
Polska koszykarka, najwyższa zawodniczka w historii WNBA, w której była znana jako „Margo”. Karierę sportową zakończyła w 2008. Miała 37 lat, w chwili śmierci była w 4. miesiącu ciąży.

Małgorzata Dydek nie żyje »

Stefan Kuryłowicz – zm. 6 czerwca 2011 r.
Światowej sławy architekt, zaprojektował m.in.: Focus i Prosta Tower - biurowce w Warszawie, Hotel Hilton w Gdańsku, Ratusz w Wilanowie. Prowadził własne biuro projektowe, znane pod nazwą Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Zginął w katastrofie awionetki w Hiszpanii, miał 62 lata.

Stefan Kuryłowicz nie żyje »

Jan Jerzy Kułakowski – zm. 25 czerwca 2011 r.
Polski polityk, prawnik, dyplomata i związkowiec. Rządowy pełnomocnik do spraw negocjacji Polski z Unią Europejską. Sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Odznaczony Orderem Orła Białego w 2002 roku.

Maciej Zembaty – zm. 27 czerwca 2011 r.
Twórca przeglądu „Zakazane piosenki” w Gdańsku, w 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiowe słuchowisko "Rodzina Poszepszyńskich". Tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

Andrzej Zalewski – zm. 21 lipca 2011 r.
Dziennikarz radiowy, prowadził audycję Ekoradio w 1 Programie Polskiego Radia.

Maria Kornatowska – zm. 21 sierpnia 2011 r.

krytyk filmowy i filmoznawca, wykładowca łódzkiej PWSFTviT, eseistka. Autorka monografii „Fellini”. Swoje artykuły publikowała w „Kwartalniku Filmowym”, współpracowała z redakcjami "Kina” i „Tygodnika Powszechnego”.

Paulina Pruska – zm. 31 sierpnia 2011 r.
Przez kilka lat walczyła z rakiem, Panem Śmieciuchem - jak o nim pisała na bardzo popularnym blogu. Relacją ze zmagania się z chorobą dodawała sił innym cierpiącym. W organizację koncertów, z których dochód przeznaczono na leczenie dziewczyny, zaangażował się m.in. Zbigniew Hołdys. Mieszkała na Żoliborzu, miała 26 lat.

Paulina Pruska, autorka bloga "Paula i Pan Śmieciuch" nie żyje »
Paula spoczywa na Cmenatrzu Bródnowskim, wejście od ul. Odrowąża. Mapka przygotowana przez rodzinę »

Andrzej Lepper – zm. 5 września 2011 r.
Założyciel i przewodniczący Samoobrony, były wicepremier, były wicemarszałek Sejmu, czterokrotnie kandydował na prezydenta Rzeczpospolitej. Postać bardzo kontrowersyjna, znana z kwiecistych wypowiedzi. Autor kilku książek, m.in. „Każdy kij ma dwa końce”. Popełnił samobójstwo w siedzibie partii w Warszawie. Miał 57 lat.

Andrzej Lepper nie żyje »

Janusz Morgenstern – zm. 6 września 2011 r.
Znany polski reżyser filmów: „Kolumbowie”, „Polskie drogi”, „Stawka większa niż życie”. Kierownik artystyczny Zespołu Filmowego "Perspektywa", członek Komitetu Kinematografii. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za filmową twórczość telewizyjną i Nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii dla producentów filmowych.

Zofia Nasierowska – zm. 3 października 2011 r.
Specjalizowała się w fotografii portretowej, członkini ZPAF, uhonorowana nagrodą "Artiste FIAP". Znana jest przede wszystkim z portretów takich gwiazd jak: Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Jerzy Kawalerowicz, Piotr Fronczewski.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto