Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedź muzeum wina

(pt)
Zielonogórskie Muzeum Wina to jedyna w polskim muzealnictwie ekspozycja stała poświęcona winiarstwu. Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku.

Na ekspozycję Muzeum Wina składają się obiekty pochodzące jeszcze z Heimatmuseum w Grünberg, oraz nowsze, ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, uzupełnione zabytkami - darami
z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim.

Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej. Eksponaty takie jak: napędzana silnikiem elektrycznym miazgownica, prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne
i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania tworzą ciąg produkcyjny wina. Osobną grupę stanową narzędzia wykorzystywane do uprawy winorośli na winnicy (szpadle, motyki, sekatory, kilofy, opylacze, opryskiwacze oraz kosze do noszenia winogron).

Ponadto na wystawie sporo miejsca poświęcono tematowi wina w sztuce, a bogaty zbiór prac ukazuje winiarstwo w Zielonej Górze i jej okolicach. Wśród nich m.in. przygotowany specjalnie dla Muzeum Wina tryptyk "Winobranie w Zielonej Górze" autorstwa Ireny Bierwiaczonek oraz 12 obrazów z cyklu "Rok na winnicy" Doroty Komar-Zmyślony, XVIII-wieczny gobelin za sceną winobrania, a także mające wartość dokumentalną, pochodzące w większości z 1. poł. XX wieku fotografie z zielonogórskich winiarni i winnic. Osobną grupę zabytków stanowi kolekcja szkła artystycznego oraz użytkowego, jak również innych naczyń związanych z kulturą picia wina. Całość uzupełniają plansze edukacyjne ukazujące poszczególne odmiany winorośli, proces produkcji wina oraz rozmieszczenie winnic w Zielonej Górze pod koniec XIX w., a także znaczenie wina dla kultury europejskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto