Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwock chce odzyskać status uzdrowiska. Trwają przygotowania do odwiertów geotermalnych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wideo
od 16 lat
W Otwocku trwają prace przygotowujące do wykonania odwiertów geotermalnych. Pozyskanie wody o wysokiej jakości mogłoby mieć przełożenie m.in. na niższe ceny za ogrzewanie dla tamtejszych mieszkańców. Ponadto miałaby ona zastosowanie do celów leczniczych oraz przyczyniłaby się do rozwoju rekreacyjno-turystycznej. Jak podkreśla prezydent miasta Jarosław Margielski, inwestycja może być także potężnym krokiem w kierunku przywrócenia Otwockowi statusu uzdrowiska.

Na terenie Skweru Rotmistrza Pileckiego w podwarszawskim Otwocku rozpoczęły się prace przygotowawcze do wykonania odwiertów geotermalnych. Obszar, na którym będą miały miejsce roboty został już ogrodzony. O planach dotyczących inwestycji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent miasta Jarosław Margielski.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze terenu budowy, a lada moment ruszą właściwe prace wieży wiertniczej. Spodziewamy się, że - zgodnie z analizą Państwowego Instytutu Geologicznego - na głębokości 1,65 km natkniemy się na bardzo duże pokłady wód geotermalnych o wysokiej jakości o szacowanej temperaturze od 40 do 45 st. C. - napisał na Facebooku prezydent Otwocka.

Otwock może zostać uzdrowiskiem

Jarosław Margielski wskazał, że efekty prac mogą przynieść wiele potencjalnych zastosowań. Wśród nich wymienia:

  • Niższe ceny za ogrzewanie i CWU dla mieszkańców Otwocka podłączonych do otwockiej kotłowni OZEC
  • Pozyskiwanie własnych mineralnych wód pitnych
  • Wykorzystanie wód geotermalnych do celów leczniczych
  • Ciepło z odnawialnych źródeł energii
  • Perspektywę niższych kosztów utrzymania przyszłego kompleksu basenowego
  • Rozwój funkcji rekreacyjno-turystycznej

Prezydent Otwocka dodaje, że działania na terenie Skweru Rotmistrza Pileckiego "to duży krok naprzód w kierunku przywrócenia miastu statusu uzdrowiska".

Pamiętam, że gdy kilka lat temu projekt pn. "geotermia w Otwocku" nabierał rozpędu, miałem poczucie, że jest to odbierane wręcz jako fantasmagoria. Podobnie musiał się czuć pan Marian Pokrywka, który kilkanaście lat temu jako otwocki radny podjął konkretne kroki w kierunku zbadania potencjału geotermalnego w Otwocku. W wyniku tego w 2005 r. powstał dokument - prognoza możliwości pozyskiwania wód geotermalnych w Otwocku, który wówczas nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony władz miasta. Finalnie dokumentacja przeleżała w urzędowych szufladach 13 lat - czytamy we wpisie Jarosława Margielskiego.

Geotermia w Otwocku

Włodarz miasta przypomina, że temat został reaktywowany przez Radę Miasta Otwocka poprzedniej kadencji, gdy pan Marian Pokrywka przekazał mu wspomniane dokumenty. Margielski dodaje, że dzięki pomocy posłankii wiceminister rodziny i polityki społecznej Anity Czerwińskiej nawiązano współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym. Wykonano wówczas powtórne analizy, które potwierdziły wysoki potencjał geotermii w Otwocku. Następnie rozpoczęły się starania o pozyskanie dofinansowania do budowy specjalistycznego odwiertu.

To była długa i ciężka droga, która została zwieńczona sukcesem. Dzięki bezzwrotnemu wsparciu dotacyjnemu w wysokości 11,5 mln złotych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy rozpocząć projekt, który jeszcze niedawno brzmiał jako niedorzeczność! Dzięki przeprowadzonym prognozom nasze przypuszczenia graniczą z pewnością, ale mimo to, budżet miasta nie byłby w stanie udźwignąć projektu o takiej skali. Dlatego to wsparcie jest tak ważne i nieocenione - wyjaśnia w mediach społecznościowych Jarosław Margielski.

Prezydent Otwocka zaznacza, że opisywana inwestycja to kamień milowy w rozwoju w kierunku miasta rekreacyjnego i uzdrowiskowego. Dodaje, że podwarszawska miejscowość nie ma się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie - jej mieszkańcy mają masę powodów do dumy.

Przyzwyczailiśmy się przez ostatnie lata do występowania w roli rezerwowych, patrząc jak inne miasta o podobnym potencjale z warszawskiego obwarzanka sukcesywnie się rozwijają. Z nutą zazdrości obserwowaliśmy powstające drogi czy rozwijającą się infrastrukturę - co najgorsze - oswajając się z myślą, że w tym naszym Otwocku to już zawsze musi być dziadostwo. Dlatego tętniące życiem centrum, kompleks basenowy, remontowane drogi, a teraz także odwiert geotermalny są czynnikami, które na nowo przywracają wiarę w nasze wspaniałe miasto - kończy swój wpis Margielski.

Odwierty mają wystartować w połowie października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto