Nasza Loteria

Otwock chce odzyskać status uzdrowiska. Trwają przygotowania do odwiertów geotermalnych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wideo
od 16 lat
W Otwocku trwają prace przygotowujące do wykonania odwiertów geotermalnych. Pozyskanie wody o wysokiej jakości mogłoby mieć przełożenie m.in. na niższe ceny za ogrzewanie dla tamtejszych mieszkańców. Ponadto miałaby ona zastosowanie do celów leczniczych oraz przyczyniłaby się do rozwoju rekreacyjno-turystycznej. Jak podkreśla prezydent miasta Jarosław Margielski, inwestycja może być także potężnym krokiem w kierunku przywrócenia Otwockowi statusu uzdrowiska.

Na terenie Skweru Rotmistrza Pileckiego w podwarszawskim Otwocku rozpoczęły się prace przygotowawcze do wykonania odwiertów geotermalnych. Obszar, na którym będą miały miejsce roboty został już ogrodzony. O planach dotyczących inwestycji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent miasta Jarosław Margielski.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze terenu budowy, a lada moment ruszą właściwe prace wieży wiertniczej. Spodziewamy się, że - zgodnie z analizą Państwowego Instytutu Geologicznego - na głębokości 1,65 km natkniemy się na bardzo duże pokłady wód geotermalnych o wysokiej jakości o szacowanej temperaturze od 40 do 45 st. C. - napisał na Facebooku prezydent Otwocka.

Otwock może zostać uzdrowiskiem

Jarosław Margielski wskazał, że efekty prac mogą przynieść wiele potencjalnych zastosowań. Wśród nich wymienia:

  • Niższe ceny za ogrzewanie i CWU dla mieszkańców Otwocka podłączonych do otwockiej kotłowni OZEC
  • Pozyskiwanie własnych mineralnych wód pitnych
  • Wykorzystanie wód geotermalnych do celów leczniczych
  • Ciepło z odnawialnych źródeł energii
  • Perspektywę niższych kosztów utrzymania przyszłego kompleksu basenowego
  • Rozwój funkcji rekreacyjno-turystycznej

Prezydent Otwocka dodaje, że działania na terenie Skweru Rotmistrza Pileckiego "to duży krok naprzód w kierunku przywrócenia miastu statusu uzdrowiska".

Pamiętam, że gdy kilka lat temu projekt pn. "geotermia w Otwocku" nabierał rozpędu, miałem poczucie, że jest to odbierane wręcz jako fantasmagoria. Podobnie musiał się czuć pan Marian Pokrywka, który kilkanaście lat temu jako otwocki radny podjął konkretne kroki w kierunku zbadania potencjału geotermalnego w Otwocku. W wyniku tego w 2005 r. powstał dokument - prognoza możliwości pozyskiwania wód geotermalnych w Otwocku, który wówczas nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony władz miasta. Finalnie dokumentacja przeleżała w urzędowych szufladach 13 lat - czytamy we wpisie Jarosława Margielskiego.

Geotermia w Otwocku

Włodarz miasta przypomina, że temat został reaktywowany przez Radę Miasta Otwocka poprzedniej kadencji, gdy pan Marian Pokrywka przekazał mu wspomniane dokumenty. Margielski dodaje, że dzięki pomocy posłankii wiceminister rodziny i polityki społecznej Anity Czerwińskiej nawiązano współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym. Wykonano wówczas powtórne analizy, które potwierdziły wysoki potencjał geotermii w Otwocku. Następnie rozpoczęły się starania o pozyskanie dofinansowania do budowy specjalistycznego odwiertu.

To była długa i ciężka droga, która została zwieńczona sukcesem. Dzięki bezzwrotnemu wsparciu dotacyjnemu w wysokości 11,5 mln złotych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy rozpocząć projekt, który jeszcze niedawno brzmiał jako niedorzeczność! Dzięki przeprowadzonym prognozom nasze przypuszczenia graniczą z pewnością, ale mimo to, budżet miasta nie byłby w stanie udźwignąć projektu o takiej skali. Dlatego to wsparcie jest tak ważne i nieocenione - wyjaśnia w mediach społecznościowych Jarosław Margielski.

Prezydent Otwocka zaznacza, że opisywana inwestycja to kamień milowy w rozwoju w kierunku miasta rekreacyjnego i uzdrowiskowego. Dodaje, że podwarszawska miejscowość nie ma się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie - jej mieszkańcy mają masę powodów do dumy.

Przyzwyczailiśmy się przez ostatnie lata do występowania w roli rezerwowych, patrząc jak inne miasta o podobnym potencjale z warszawskiego obwarzanka sukcesywnie się rozwijają. Z nutą zazdrości obserwowaliśmy powstające drogi czy rozwijającą się infrastrukturę - co najgorsze - oswajając się z myślą, że w tym naszym Otwocku to już zawsze musi być dziadostwo. Dlatego tętniące życiem centrum, kompleks basenowy, remontowane drogi, a teraz także odwiert geotermalny są czynnikami, które na nowo przywracają wiarę w nasze wspaniałe miasto - kończy swój wpis Margielski.

Odwierty mają wystartować w połowie października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto