Padł nowy rekord w udzielaniu Pierwszej Pomocy. Jurek Owsiak ogłosił hasło i cel zbiórki 28. Finału WOŚP [ZDJĘCIA]

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
- 12 stycznia 2020 roku będziemy zbierali pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej – powiedział w środę, 16 października Jurek Owsiak. Tego samego dnia odbyła się kolejna próba organizowanego przez Fundację WOŚP bicia rekordu w Pierwszej Pomocy.

Już od siedmiu lat podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, Fundacja WOŚP organizuje akcję bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.
Punktualnie o godzinie 12, tysiące osób z całej Polski jednocześnie podjęło się resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Była ona prowadzona nieprzerwanie przez 30 minut. W tegorocznej akcji bicia rekordu udział wzięły szkoły, które aktywnie działają w ramach prowadzonego przez Orkiestrę Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować”. Oprócz uczniów, wydarzenie wsparły także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, instytucje miejskie, firmy i osoby prywatne. Łącznie 1399 instytucji. W tym roku do udziału w rekordzie zgłosiła się rekordowa liczba chętnych – 144 867 osób.

Zobacz zdjęcia:

Padł nowy rekord w udzielaniu Pierwszej Pomocy. Jurek Owsiak...

Czy próba pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy zakończyła się sukcesem? Oficjalnie jeszcze nie zostało to potwierdzone, ale wszystko na to wskazuje, bo w minionym roku udział wzięło 116 342 uczestników.

Sztab główny akcji mieścił się na placu Europejskim w Warszawie.

Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku i skierowany jest do pierwszych trzech klas w szkołach podstawowych. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jesteśmy pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę pierwszej pomocy i podstawowych czynności ratujących życie. Do tej pory Programem objętych jest ponad 30 tysięcy nauczycieli z ponad 12,5 tysiąca szkół – czyli z 92 procent wszystkich szkół podstawowych. Oznacza to, że blisko 3 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.

”Wiatr w żagle”

Na koniec akcji Jurek Owsiak ogłosił, na co będzie przeznaczona zbiórka pieniędzy podczas kolejnego Finału WOŚP w 2020 roku.

- 12 stycznia 2020 roku będziemy zbierali pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Skupiamy się na chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, neurochirurgii. Zbieramy na wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej zakładów diagnostyki obrazowej – powiedział Jurek Owsiak.

Najogólniej mówiąc – Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Sztaby 28. Finału WOŚP

7 października uruchomiony został serwis sztaby.wosp.org.pl, poprzez który można dokonywać zgłoszeń sztabów działających w ramach 28. Finału WOŚP, a następnie - zapisu wolontariuszy. Jak dotąd (stan na 16 października, godz. 8:45) zarejestrowanych zostało 213 sztabów, w tym 18 sztabów zagranicznych. Sztaby zagraniczne zarejestrowały się w takich krajach, jak: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Dania i Holandia. Rejestracja sztabów trwa do 18 listopada. Przypomnijmy, że w 27. Finał WOŚP zaangażowało się 1 687 sztabów (w tym 86 sztabów zagranicznych), kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy, a do darczyńców WOŚP trafiło około 35 milinów serduszek.

POLECAMY TEŻ:


Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie