Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Inwalidów tym razem doczeka się rewolucyjnych zmian? Radne interweniują w sprawie aranżacji przestrzeni

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Plac Inwalidów na warszawskim Żoliborzu znowu powraca w interpelacjach stołecznych radnych. Miejsce to jest "zaniedbanym przejściem tranzytowym do przystanków komunikacji publicznej" - tłumaczy Dorota Łoboda i Jolanta Zjawińska. Padł pomysł, aby przeprowadzić rewitalizację placu i uczynić go bardziej przyjaznym dla mieszkańców stolicy. Czy tym razem uda się, czy proponowaną inwestycję pokonają jednak problemy finansowe miasta?

Na biurko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego trafiła kolejny raz interpelacja dotycząca placu Inwalidów na Żoliborzu. Jak podały radne – Dorota Łoboda i Jolanta Zjawińska, chodzi o przywrócenie świetności temu miejscu, jak również objęcie placu projektem aranżacji przestrzeni, zakładającym rewitalizację istniejącej zieleni oraz wykonanie elementów malej architektury, która zachęcałaby mieszkańców do wspólnego spędzania czasu.

W wyniku poprzednich interpelacji temat ten pojawiał się już kilkakrotnie w przestrzeni publicznej. Niestety nie przyniosło to żadnych działań.

"W chwili obecnej plac jest jedynie zaniedbanym przejściem tranzytowym do przystanków komunikacji publicznej. Jego ogromny potencjał pozostaje niewykorzystany. Mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza chcieliby, aby plac Inwalidów był wspólną, przyjazną przestrzenią – z której mogliby korzystać świadomie i aktywnie. Przestrzenią wzmacniającą więzi sąsiedzkie i integrującą lokalną społeczność, otwartą również na mieszkańców innych dzielnic" – wskazuje w piśmie Dorota Łoboda i Jolanta Zjawińska.

Stołeczne radne zauważyły, że obecnie stolica boryka się z kryzysem finansowym, który związany jest z wcześniejszą pandemią koronawirusa, aktualną podwyżką cen oraz wojną na Ukrainie, jednak jak tłumaczą, "plac Inwalidów jako jeden z nielicznych placów w Warszawie nie został zabetonowany i zurbanizowany". Dlatego miejsce to nie wymaga znacznych zmian, które ingerowałyby w dotychczasową przestrzeń i generowały wysokie koszty.

Radne zaproponowały m.in.:

  • remont alejki owodniowej i wymianę nawierzchni twardych
  • wykonanie całościowego układu komunikacyjnego
  • stworzenie stałych i tymczasowych pawilonów kulturalno-gastronomicznych na terenie placu
  • wprowadzenie elementów małej architektury, ustawienie ławek
  • założenie klombów i kwietników
  • uzupełnienie krzewów przy alejce obwodowej
  • rekultywację trawników.

Przypomnijmy, że plac Inwalidów został wytyczony w miejscu rozebranego fortu Gieorgija, na terenie dawnego przedpola Cytadeli. Plac był kształtowany w pierwszych dziesięciu latach niepodległości, dziś należy do architektury międzywojnia. Nazwa jest hołdem złożonym inwalidom I wojny światowej. Dodatkowo nawiązuje ona do Dôme des Invalides. To francuski kościół, znajdujący się w Paryżu, w którym pochowani są między innymi Napoleon Bonaparte czy Napoleon II. Wówczas francuskie wpływy w Polsce były bardzo silne. Miejsce to ma kształt elipsy. W 2023 roku przypada setna rocznica wytyczenia placu Inwalidów, będącego częścią przedwojennego założenia urbanistycznego Warszawy. Z końcem 2021 roku Izabela Sopalska-Rybak, prezes Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała zmianę nazwy Placu Inwalidów, twierdząc, że jest ona obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Na interpelacje radnych nie ma jeszcze odpowiedzi ze stołecznego ratusza. Czy tym razem uda się odświeżyć żoliborski plac i uczynić go bardziej przyjaznym mieszkańcom? Będziemy śledzić dalsze losy tego miejsca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto