MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pociągi pojadą inaczej. Czy lepiej?

Magdalena Kozioł
Najwięcej na nowym rozkładzie jazdy zyskają mieszkańcy podwrocławskich gmin
Najwięcej na nowym rozkładzie jazdy zyskają mieszkańcy podwrocławskich gmin Paweł Relikowski
Kolej zmienia połączenia na Dolnym Śląsku. Nowy rozkład jazdy obowiązuje od 13 grudnia.

88 milionów złotych ma przeznaczyć na połączenia kolejowe zarząd województwa dolnośląskiego w przyszłym roku. To o 18 mln zł więcej niż w 2009 roku.

- Zaczęliśmy budować kolej aglomeracyjną, która łączy Wrocław z ościennymi miastami - podkreśla Krzysztof Bańkowski z urzędu marszałkowskiego.

Na trasie Wrocław - Oleś-nica od 13 grudnia, kiedy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy, pociągi mają kursować znacznie częściej niż do tej pory. W szczycie, między godz. 6.30 a 8.30, będą jeździć co 15-20 minut, a od godz. 13.30 do 17.30 - co 30 minut. Co pół godziny złapiemy pociąg z Wrocławia do Obornik Śląskich. Rano co 30 minut składy mają kursować z Wrocławia do Wołowa.

Wojciech Kurzyjamski, dyrektor Przewozów Regionalnych we Wrocławiu, dodaje, że kurs z Opola do stacji Wrocław-Pracze zostanie przedłużony.
- Pasażer nie będzie musiał wysiadać na Dworcu Głównym i szukać autobusu lub tramwaju na stację Wrocław-Kuźniki czy Pracze - mówi Kurzyjamski.

Kilka nowości od 13 grudnia zaproponuje też spółka Koleje Dolnośląskie. Uruchomi dwa nowe pociągi na trasie Legnica - Bolesławiec - Legnica, a sześć kursów na odcinku Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Wszystkie zmiany można zobaczyć na www.rozklad-pkp.pl.

Nowością dla pasażerów we Wrocławiu będą automaty biletowe. Na Dworcu Głównym pojawią się w lutym. Kupimy w nich bilet taniej niż w kasie. W pociągach zaś konduktorzy nie będą już wypisywać biletów, tylko zaczną je drukować za pomocą specjalnego terminala.

Mniej połączeń
Mieszkańcy Lwówka Śląskiego będą mieli mniej pociągów, zniknie też skład Zgorzelec - Warszawa przez Bolesławiec i Legnicę. Przewozy Regionalne ograniczą liczbę połączeń na trasie między Lwówkiem a Bolesławcem z pięciu do trzech. To oznacza, że wielu pasażerów będzie miało problem z dojazdem do pracy i do szkoły. Przyczyną jest ograniczenie prędkości z 50 do 30 km/h. Krzysztof Wójcik z Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu mówi, że taka decyzja była konieczna.
- Ze względu na stan techniczny torów i bezpieczeństwo pasażerów - wyjaśnia Wójcik. I dodaje, że nie ma pieniędzy na modernizację tej linii. A mieszkańcy Zgorzelca protestują przeciwko likwidacji jedynego bezpośredniego połączenia ze stolicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto