MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Daniela Passenta. Słynny dziennikarz spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Pogrzeb Daniela Passenta. Dziennikarz spoczął na warszawskich Powązkach
Pogrzeb Daniela Passenta. Dziennikarz spoczął na warszawskich Powązkach Szymon Starnawski
Pogrzeb Daniela Passenta. 14 lutego 2022 roku zmarł dziennikarz oraz były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Chile, Daniel Passent. Pożegnanie słynnego pisarza i dyplomaty odbyło się w piątek 25 lutego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Poniżej publikujemy zdjęcia z ostatniej drogi jednego z najbardziej znanych i cenionych publicystów w naszym kraju.

W piątek 25 lutego 2022 roku na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb dziennikarza i dyplomaty, Daniela Passenta. Uroczystości pogrzebowe słynnego publicysty rozpoczęły się o godzinie 14:00. Wcześniej, córka zmarłego prosiła, by nie składać kondolencji, a zamiast kwiatów, wesprzeć Fundację OKO.Press.

Poniżej publikujemy zdjęcia z ostatniego pożegnania jednego z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy w naszym kraju.

Pogrzeb Daniela Passenta. Dziennikarz spoczął na warszawskich Powązkach

Pogrzeb Daniela Passenta. Słynny dziennikarz spoczął na Cmen...

Zmarł Daniel Passent. Dziennikarz miał 83 lata

Daniel Passent zmarł 14 lutego 2022 roku. O jego śmierci poinformował tygodnik "Polityka", z którym pisarz regularnie współpracował oraz jego córka, Agata Passent. Dziennikarz w kwietniu tego roku skończyłby 84 lata.

Daniel Passent umarł dziś. Jesteśmy zdewastowani. Proszę uszanować naszą prywatność. Dziękuję Wszystkim Przyjaciołom i Przyjaciółkom Taty, wszystkim Czytelnikom Taty i Słuchaczkom za wsparcie. O terminie pożegnania Taty poinformuję Was na moim blogu - napisała córka słynnego publicysty w mediach społecznościowych.

Daniel Passent urodził się 28 kwietnia 1938 roku w Stanisławowie. Pochodził z rodziny żydowskiej, jego rodzicami byli Bernard "Berek” Passenstein i Izabela "Bela” lub "Bajla” z domu Mitz. Zarówno ojciec, jak i matka dziennikarza zginęli w 1944 roku, ukrywając się w okolicach Warszawy.

Passent z wykształcenia był ekonomistą, studiował na Uniwersytecie w Leningradzie (1955-1956), na Uniwersytecie Warszawskim (1956-1960), Uniwersytecie Princeton (1962-1963) i na Harvardzie. Działalność dziennikarską rozpoczął w 1956 roku w Sztandarze Młodych, gdy był studentem Uniwersytetu Warszawskiego. W 1959 roku dołączył do zespołu tygodnika "Polityka”, z którym był związany do końca życia. Pracował tam m.in. jako felietonista oraz korespondent z wojny wietnamskiej.

Od 1971 roku pisarz związany był z Agnieszką Osiecką, z którą miał córkę Agatę. Po rozstaniu z poetką, dziennikarz poślubił Martę Dobromirską-Passent.

Daniel Passent był autorem kilkunastu publikacji książkowych. Wśród jego najbardziej popularnych dzieł, należy wymienić następujące tytuły:

  • Bywalec
  • Bitwa pod wersalikami
  • Zdanie odrębne
  • Obywatelu, nie denerwujcie się
  • Co dzień wojna
  • Pan Bóg przyjechał do Monachium
  • Rozbieram senatora
  • Dzisiaj umrą dwie osoby
  • To jest moja gra
  • Choroba dyplomatyczna
  • Codziennik
  • Pod napięciem
  • Passa (2012, wywiad-rzeka z Danielem Passentem, autor: Jan Ordyński)

W latach 1997-2002 pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Chile. Zasiadał w radzie Fundacji "Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej. W 1997 roku Daniel Passent został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - wcześniej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto