Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polki ratujące Żydów na monetach

Redakcja
Podobizny Ireny Sendlerowej, Zofii Kossak-Szczuckiej i siostry Matyldy Getter ozdobią sto tysięcy srebrnych 20-złotówek. Sprzedaż rusza już w środę 2 grudnia.

Na awersie 20-złotówki będą widniały wizerunki kobiet, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów oraz ptaki symbolizujące wolność. Rewers ozdobi polskie godło, znajdujące się nad przebitym murem z wrysowaną gwiazdą Dawida i przerwanymi drutami kolczastymi.

Monetę można kupić od 2 grudnia za 105 zł w stołecznym oddziale NBP przy pl. Powstańców Warszawy 4.

- Zainteresowanie jest duże, jak przy każdej emisji nowych monet kolekcjonerskich. Tradycyjnie można się spodziewać kolejki do oddziału NBP - mówi MM-ce Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej.

- W grudniu pojawi się jeszcze jedna seria monet historycznych, tym razem upamiętniających 70. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. 50 tysięcy 10-złotówek trafi do sprzedaży 14 grudnia w cenie 65 zł za sztukę - zapowiada Przybylski.


Matylda Getter (1870 –1968) należała do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Mottem swojego życia uczyniła zdanie, które usłyszała w czasie spowiedzi przed wstąpieniem do Zgromadzenia: "Pójdziesz do Rodziny Maryi, bo trzeba teraz ratować biedne dzieci i służyć krajowi".

Zanim wybuchła II wojna światowa, z poświęceniem zajmowała się tworzeniem nowych placówek edukacyjnych i opiekuńczych. W 1939 r., kiedy miała 69 lat, zaangażowała się w pomoc żołnierzom i cywilom. We wrześniu ukryła przed okupantami ok. 500 osób.

Zorganizowała również w swoim domu przy ul. Hożej punkt sanitarny, a w czasie Powstania Warszawskiego szpital. Udostępniła kuchnię dla ubogich, z której przez sześć lat wojny codziennie korzystało kilkaset osób. Pomagała także w wystawianiu nowych dokumentów dla osób ściganych. Żydowskie dzieci umieszczała w sierocińcach na terenie Warszawy i okolic.

Powieściopisarka Zofia Kossak-Szczucka (1889-1968) dowodziła Frontem Odrodzenia Polski, tajną organizacją katolicką. Współtworzyła pierwsze pismo podziemne "Polska Żyje". W 1942 r. wspólnie z Wandą Krahelską zorganizowała Radę Pomocy Żydom "Żegota", udzielającą pomocy Żydom w gettach oraz poza nimi. Dziećmi opiekowały się m.in. sierocińce i przybrane rodziny, które dostawały środki na ich utrzymanie. "Żegota" dbała też o opiekę medyczną i wydawała Żydom katolickie metryki chrztu i fałszywe dokumenty.

Warszawską "Żegotę", gdzie schronienie znalazło 2,5 tysiąca dzieci z getta, prowadziła Irena Sendlerowa (1910 – 2008). Przemycała dzieci z warszawskiego getta i znajdowała dla nich dom u przybranych rodzin, sióstr zakonnych i w domach dziecka. W 1943 r. aresztowało ją niemieckie gestapo. Przeżyła tortury i uniknęła kary śmierci (uratowali ją współpracownicy z "Żegoty", przekupując niemieckich strażników). Kontynuowała ratowanie Żydów. 2,5 tysiąca dzieci zawdzięcza jej swoje życie.

Za swoją działalność bohaterki otrzymały medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.



Zobacz również:
Wrzesień 1939 na monetach NBP
Krew na nowych monetach NBP
Kolejki po powstańcze monety

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto