Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomarańczowa Warszawa dla klimatu [foto]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Od wczoraj wokół Kopernika ustawione są pomarańczowe figurki. Każda symbolizuje jeden podpis oddany pod "Manifestem klimatycznym". Instalacja zatrzymała się w Warszawie na dwa dni.

Przy Krakowskim Przedmieściu od wczoraj warszawiacy mogą nie tylko oglądać wyjątkową instalację z pomarańczowych figurek, ale też swoim podpisem dołączyć do ponad 160 tysięcy Europejczyków, którym zależy na ochronie klimatu. Inicjatorem akcji jest firma energetyczna Vattenfall, deklarująca drastyczne obniżenie produkcji dwutlenku węgla w ciągu dziesięciu lat w swoich fabrykach.

Konsumenci ratują klimat
Organizatorzy są przekonani, że pokazując siłę i zdecydowanie konsumentów, wyrażone w ilości podpisów można wpłynąć na decydentów m.in. Unii Europejskiej i ONZ. Świat potrzebuje jednolitych przepisów i norm, zmniejszających liczbę szkodliwych produktów na rynku. Dzięki tym działaniom faworyzowane będą firmy przyjazne klimatowi, wskutek czego nieekologiczne molochy zostaną zmuszone do modernizacji swoich systemów i ograniczenia emisji CO2.

Podpisując manifest w specjalnym namiocie przy "pomarańczowej instalacji" lub na stronie internetowej "Podpisu dla klimatu" opowiadamy się za postulatem wprowadzenia regulacji prawnych:

  • ujednolicenia ceny emisji CO2 na całym świecie,
  • wsparcia technologii przyjaznych dla klimatu,
  • stworzenia nowych wymagań technicznych dla produktów przyjaznych dla klimatu.

Inwazja pomarańczowych figurek
Turnee pomarańczowych ludzików wystartowało we wrześniu z Brukseli. Ciężarówkami przewożone były kolejno do Berlina, Hamburga, Kopenhagi i Sztokholmu. Od wczoraj jest w Warszawie, skąd podąży na wielki finał do Poznania, gdzie odbędzie się konferencja ONZ poświęcona zmianom klimatu (1-12 grudnia 2008 r.). Figurki powstały z tworzyw, które w 100 procentach nadają się do recyklingu.

O co chodzi z tym klimatem?
Większość światowych naukowców uważa, że przez negatywny wpływ człowieka na środowisko, m.in. zbyt dużą emisję dwutlenku węgla klimat na Ziemi zaczął "wariować", co już teraz skutkuje wyższą temperaturą na naszej planecie, huraganami i topnieniem lodowców. Zagrożone są w pierwszym rzędzie liczne gatunki zwierząt i roślin oraz ludzie zamieszkujący dane rejony świata. Kolejnym efektem może być już znaczne podniesienie się poziomu wody i zalanie wielu terenów. Jeśli emisja CO2 nie zostanie ograniczona w ciągu najbliższych lat, zmiany klimatu mogą znacznie przyspieszyć. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może wpłynąć na klimat na Ziemi.


MoDO

Infoscreen

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto