Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 1000 km tras rowerowych powstanie na Mazowszu. Wielka inwestycja w infrastrukturę i turystykę rowerową

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Samorząd Województwa Mazowieckiego przygotowuje wielką koncepcje rozbudowy tras rowerowych. Docelowo ma powstać aż 1 100 km tras dróg rowerowych. Pierwsze dwie umowy dotyczące koncepcji budowy ok. 550 km tras rowerowych zostały właśnie podpisane. Projektu w takiej skali jeszcze dotychczas nie było. Dokąd będą prowadzić trasy rowerowe?

EuroVelo na Mazowszu. Dwie pierwsze trasy w przygotowaniu

Trasy, których koncepcja ma zostać opracowana, mają połączyć Warszawę z województwami łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Na ten cel sejmik Mazowsza zarezerwował 11 mln zł. Dzisiaj podpisano umowy na zaprojektowanie dwóch z nich. Pierwsza dotyczy przebiegu trasy wzdłuż Wisły i na linii Kozienice – Radom – woj. świętokrzyskie. Obejmuje trasę wzdłuż Wisły w regionie warszawskim stołecznym (ok. 110 km) oraz trasę z Kozienic do Radomia i województwa świętokrzyskiego (ok. 95 km). Koszt umowy to 2,3 mln zł.

Druga umowa dotyczy przebiegu wzdłuż linii kolejowych. Obejmuje trasę z Warszawy do Żyrardowa i województwa łódzkiego (ok. 60 km), trasę z Warszawy do Ciechanowa i woj. warmińsko-mazurskiego (ok. 100 km) oraz trasę z Warszawy do Siedlec i województwa podlaskiego (ok. 150 km), a także pierwszy odcinek trasy z Warszawy do Radomia wzdłuż linii kolejowej Warszawa – Radom, odcinek do Piaseczna, połączony z trasą wzdłuż Wisły (ok. 35 km). Koszt umowy to 3,6 mln zł. Przewidziany czas na opracowanie koncepcji to rok od podpisania umów. Następnym krokiem będzie przygotowanie projektów budowlanych i poprowadzenie inwestycji. To znaczy, że ich budowa mogłaby się zacząć w przyszłym roku. Co z pozostałymi trasami?

Ponad 1000 km tras rowerowych powstanie na Mazowszu. Wielka ...

- W najbliższym czasie województwo przystąpi do podpisania umów na koncepcje programowe kolejnych tras. W ich przypadku przetargi musiały zostały ponowione ze względu na zbyt wysokie ceny ofertowe. Mowa o trasach wzdłuż Wisły w regionie mazowieckim regionalnym (ok. 170 km), z Warszawy do Ostrołęki i granicy województwa podlaskiego (ok. 175 km) oraz z Warszawy do granicy województwa lubelskiego (ok. 205 km). Termin składania ofert to 4 marca – informuje dr Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.

Poniżej prezentujemy orientacyjny przebieg wszystkich tras

Projekty tras rowerowych na Mazowszu
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Będą trasy wzdłuż Wisły i Sanu

- Mazowsze stawia na turystykę rowerową. Chcemy, aby mieszkańcy mogli aktywnie spędzać czas i odkrywać atrakcje, które są na wyciągnięcie ręki - mówił marszałek Adam Struzik. Realizacja projektu będzie możliwa dzięki temu, że Mazowsze w końcu zostało objęte dostępem do środków unijnych w ramach Polski Wschodniej. Dodatkowo, jak informuje samorząd województwa, Mazowsze współpracuje z województwem podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim w ramach wspólnego projektu o roboczej nazwie „Blue Valley”, którego celem jest realizacja tras rowerowych wzdłuż Wisły i Sanu. Realizacja tych planów z pewnością zwiększyłaby znacznie atrakcyjność regionu dla turystyki rowerowej.

- Trasy realizowane przez samorząd województwa będą częścią sieci EuroVelo – tras turystycznych o znaczeniu międzynarodowym. – Jest to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa 19 długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić prawie 90 tysięcy kilometrów. Mazowsze będzie częścią wielkiego projektu - dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto