Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj kulturę żydowską na Uniwersytecie Otwartym

Kamila Małocha
fot. panoramio.com
Pomysłodawcy chcą przekazywać wiedzę w otwarty sposób, dają możliwość zadawania pytań i starają się udzielać odpowiedzi nawet na kontrowersyjne tematy. Jedyne w Polsce zajęcia z zakresu kultury, twórczości i działalności społecznej Żydów aszkenazyjskich zaczynają się 18 lutego.

Żydowski Uniwersytet Otwarty jest projektem Gołdy Tencer i Fundacji Shalom. - Takie zajęcia to wielka szansa, nie tylko jeżeli chodzi o zdobycie wiedzy dotyczącej kultury, która jest bardzo wszechstronna. Uniwersytet pełni funkcję „uwrażliwiacza”, uczy szeroko pojętej tolerancji. Jak często mówi Szymon Szurmiej, dyrektor naszego teatru - kultury polska i żydowska wyrosły z jednego pnia i są ze sobą bardzo ściśle powiązane – podkreśla Klaudia Madejska z biura prasowego Teatru Żydowskiego. Powinni wziąć w nich udział wszyscy, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę.

Zobacz: Amatorski film z warszawskiego getta z 1939 roku w kolorze [WIDEO]

- Projekt daje słuchaczom możliwość zdobycia wiedzy na temat związków kultury polskiej i żydowskiej, pokazuje jak dawna aktywność warszawskich Żydów przekłada się na dzisiejszy obraz miasta – wielokulturowej europejskiej stolicy, a także inspiruje do świadomego i twórczego wykorzystania osiągnięć tej grupy etnicznej – mówi Gouda Tencer, aktorka i reżyser Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Na zajęcia chętnie zapisują się studenci, którzy poprzez uczestnictwo w wykładach mogą zdobyć 4 punkty ECTS w ramach zajęć ogólnouniwersyteckich, ale udział może wziąć każdy - jedyny warunek to ukończenie 18 roku życia. Opłata za semestr na który składa się 60 godzin wykładów to 150 zł (dla studentów UW, seniorów i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku opłata wynosi 100 zł). Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i środy w godzinach 17.30-20.30 w siedzibie Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 w Warszawie. Kończą się uzyskaniem certyfikatu Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.

Zobacz: Święto świateł: 8 grudnia Chanukowe świece zapłoną na placu Grzybowskim

Temat przewodni nadchodzącego semestru to „Polityka. Polityczność”. Zajęcia poprowadzą wybitni naukowcy i znawcy tematyki. O nowej polityce żydowskiej opowie dr Natalia Aleksiun (IH PAN, Touro College New York), Bella Szwarcman- Czarnota (Midrasz) poruszy kwestię judaizmu feministycznego, a dr Karolina Szymaniak przedstawi temat żydowskich polityk językowych. Spotkaniom będą towarzyszyć spacery i rozmowy o zjawiskach istotnych z punktu widzenia historii kultury jidysz. Szczegóły dotyczące tematyki wykładów znajdziecie na stronie www.jidyszland.pl. Informacje można też uzyskać pod numerem tel. 22 620 47 33 lub pod adresem mailowym [email protected].

Do tej pory Żydowski Uniwersytet Otwarty ukończyło ok. 400 osób. - Nie zdarza się tak, że ktoś przychodzi i rezygnuje. To są spotkania które rozbudzają ciekawość. Ci, którzy doświadczą tego ducha wracają – pomagają w przygotowaniach do Festiwalu Singera, innych przedsięwzięciach teatru - mówi Madejska. - Tutaj tworzy się prawdziwa więź międzypokoleniowa, bo obok siebie siedzą ludzie siedemdziesięcioletni i dwudziestoletni. Cieszy nas to, że wszelkie różnice się zacierają – dodaje.

Zobacz: Wspomnienia Janusza Korczaka: "Noc całego życia" w Teatrze Żydowskim

Od września 2012 roku Teatr Żydowski nie jest już zwykłym teatrem. Jak mówi Gouda Tencer, twórcy Fundacji Shalom nie pogodzili się z unicestwieniem przedwojennego świata. Chcą ocalić jego obraz przed zapomnieniem nie tylko ze względów sentymentalnych, lecz także z przekonania, że ocalenie pamięci jest zarazem pracą dla przyszłości i realizacją marzeń o świecie wolnym od uprzedzeń, nietolerancji, ksenofobii.

Od września 2012 roku, Teatr Żydowski ściśle współpracuje z Centrum Kultury Jidysz. – Nie pokazujemy tylko przedstawień, ale zajmujemy się także szeroko pojętą działalnością edukacyjną. W ramach naszych działań powstał właśnie Żydowski Uniwersytet Otwarty, ale oprócz tego mamy Uniwersytet Trzeciego Wieku, organizujemy zajęcia dla najmłodszych, możemy się także pochwalić tym, że jako jedyni prowadzimy warsztaty języka jidysz na trzech poziomach zaawansowania – podstawowym, średnim i zaawansowanym – dodaje.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto