Poznaliśmy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotr Gliński odznaczył wybitnych artystów i ludzi kultury

Monika Golonka
Monika Golonka

Wideo

Udostępnij:
Franciszek Pieczka, Barbara Krafftówna, Janusz Szuber i Sławomir Łosowski wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym minister Piotr Gliński odznaczył twórców, którzy swoją działalnością najbardziej zasłużyli się dla polskiej kultury. Kim są tegoroczni laureaci?

12 czerwca w Teatrze Narodowym wręczone zostały Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Polska kultura stoi wybitnymi artystami, osobowościami, talentami. Dziś jest okazja, aby im podziękować - mówił minister Piotr Gliński.

Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń dla artystów w Polsce. Co roku przyznawana jest twórcom, których działalność szczególnie przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony polskiej kultury.

Nagrody MDiKN przyznawane są od 1997 r., a ich laureatami zostało już wielu wybitnych polskich artystów, m.in. Tomasz Bagiński, Olga Tokarczuk, Stanisław Barańczak, Tomasz Kot, Paweł Pawlikowski, Stanisława Celińska czy Wojciech Smarzowski. Uhonorowane mogą zostać również instytucje, fundacje czy portale internetowe. Laureaci otrzymują dyplom, statuetkę oraz nagrodę finansową.

W tegorocznej gali wręczenia Nagród Ministra Kultury w Teatrze Narodowym uczestniczyło wielu wybitnych polskich artystów, a także m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i dyrektor współorganizującego wydarzenie Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. Wydarzenie uświetniły występy Orkiestry Jana Stokłosy i zespołu Bass Astral x Igo, którzy wykonali utwory zainspirowane twórczością Stanisława Moniuszki i Krzysztofa Komedy.

Środowa gala rozpoczęła się odczytaniem listu, który do zgromadzonych w Teatrze Narodowym artystów skierował prezydent Andrzej Duda.

Dziękuję za państwa pracę twórczą i działalność i wspieranie rozwoju polskiej sztuki. W tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, liczne wydarzenia rocznicowe przypominają nam o doniosłej roli, którą w tamtych latach przełomu odegrali artyści. Można bez cienia przesady stwierdzić, że wolna polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze. Twróczość pisarzy, malarzy, muzykow, rzeźbiarzy, ludzi teatru przyczyniła się do zachowania tożsamości Polaków i podtrzymała wiarę w powrót naszej ojczyzna na mapę polityczną Europy. To bardzo cenne, że historia ojczysta i jej wartości jednoczące nas we wspólnotę są nadal obecne i żywe w dziełach współczesnych

- Doroczna nagroda MKiDN to taki moment, kiedy Polska może oddać hołd wielkim artystom i ludziom kultury, bo nie każda z osób uhonorowanych jest twórcą. Wielu nagrodzonych to również naukowcy zajmujący się kulturą albo organizatorzy kultury - mówił w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Piotr Gliński.

W tym roku odznaczenia zostały przyznane w siedemnastu kategoriach:

 • teatr,
 • film,
 • literatura,
 • sztuki wizualne,
 • architektura,
 • taniec,
 • twórczość ludowa,
 • edukacja artystyczna,
 • kultura cyfrowa,
 • upowszechnianie kultury,
 • muzyka,
 • ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce,
 • ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą,
 • design,
 • nagroda specjalna za całokształt twórczości,
 • nagroda specjalna dla mecenasa kultury,
 • nagroda specjalna im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią” (za książkę historyczną).

Nagroda specjalna za całokształt twórczości trafiła do dwójki wybitnych polskich artystów. Statuetką uhonorowani zostali: Barbara Krafftówna - aktorka teatralna i filmowa, a także artystka kabaretowa i piosenkarka oraz aktor Franciszek Pieczka, mający na swoim koncie ponad pół tysiąca ról filmowych, teatralnych i radiowych.

W kategorii teatr wyróżniony został reżyser i scenarzysta Piotr Tomaszuk, założyciel podlaskiego Towarzystwa Teatralnego Wierszalin. Statuetkę za osiągnięcia w dziedzinie filmu otrzymał reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych Robert Kaczmarek, a wyróżnienie w kategorii sztuki wizualnej przypadło rysownikowi, malarzowi i scenografowi Januszowi Kapuście.

Nagroda za zasługi w dziedzinie literatury trafiła do poety, eseisty i felietonisty Janusza Szubera. Za osiągnięcia w dziedzinie architektury uhonorowany został brytyjczyk Sir Vernon Scruton - filozof, wykładowca akademicki, pisarz, który w swojej pracy skupia się właśnie na współczesnej architekturze. W kategorii “design” nagrodzono Michała Piernikowskiego, inicjatora i współorganizatora projektów kreatywnych, takich jak Łódź Design Festiwal.

Laureatami nagrody z dziedziny muzyki zostali Agata Zubel - kompozytor, śpiewaczka i pedagog, obchodzący w tym roku 50-lecie pracy artystycznej kompozytor Piotr Moss oraz Sławomir Łosowski, muzyk i autor tekstów, związany z zespołem Kombi.

W kategorii “twórczość ludowa” wyróżniony został etnolog, popularyzator muzyki ludowej, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Adam Strug. Nagrodę MKiDN w kategorii taniec zdobył Wiesław Dudek, współpracujący z najlepszymi reżyserami i choreografami światowej sceny baletowej.

Statuetkę za osiągnięcia w dziedzinie edukacji artystycznej wręczono wybitnemu pedagogowi i pianiście Andrzejowi Jasińskiemu, nazywanemu ambasadorem polskiej muzyki na świecie.

Zwycięzcami w kategorii kultura cyfrowa zostali Tomasz Dobosz i Mariusz Laszuk - twórcy “Kartki z Powstania” - pierwszego polskiego fabularyzowanego widowiska historycznego zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości, nagrodzonego na LA Film Festival.

Nagroda za upowszechnianie kultury trafiła do Ireny Dżurkowej-Kossowskiej i Łukasza Kossowskiego, kuratorów wystawy “Znaki wolności”, poświęconej stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Nagrodę w tej kategorii otrzymał również badacz teatru ludowego, twórca pojęcia “teatr dla życia” Lech Śliwonik.

Za ochronę dziedzictwa narodowego w Polsce nagrodzono obchodzący w tym roku stulecie działalności Związek Podhalan, skupiający sympatyków kultury góralskiej. Drugim laureatem nagrody w tej kategorii została dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk - pierwsza kobieta w historii wybrana przewodniczącą związku gmin żydowskich w Polsce.

Nagrody za ochronę dziedzictwa kulturowego za granicą trafiły do wykładowcy i specjalisty konserwacji kamienia Janusza Smazy oraz politologa, ambasadora Polski w Szwajcarii Jakuba Kumocha, zaangażowanego się w nagłośnienie historii działalności grupy berneńskiej - polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy ratowali żydów podczas II wojny światowej.

Laureaci Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Poznaliśmy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dz...

Nagroda mecenasa kultury przypadła w tym roku Grupie PZU, która od lat wspiera polskie instytucje kultury oraz angażuje się w działania na rzecz promocji polskiej sztuki, a także Romanowi Kruszewskiemu i Witoldowi Koniecznemu, związanym z wydawnictwem Wiedza i Praktyka.

Nagrodę specjalną im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią” zdobył Jacek Kowalski, wyróżniony za książkę “Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie niepodległej” - “dzieło wiekopomne”, jak podkreślała wręczająca nagrodę Magdalena Merta.

Retransmisję gali wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można obejrzeć w czwartek 13 czerwca na antenie TVP 2 (22.35) oraz TVP Kultura (19.35).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie